Büyük açıklıklı çelik yapı sistemleri ve uygulanan örneklerin incelenmesi
  1. Tez No: 131281
  2. Yazar: KERİMCAN APAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
BÜYÜK AÇIKLIKLI ÇELİK YAPI SİSTEMLERİ VE UYGULANAN ÖRNEKLERİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, tarihi süreç içerisinde çelik malzeme ve büyük açıklıklı çelik yapı sistemleri incelenmiş ve büyük açıklıklı çelik strüktürel sistemlerin irdelenmesi örnek yapılar verilerek detaylı bir şekilde yapılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde amaç, kapsam ve yöntem açıklanmaktadır. İkinci bölümde demir ve çelik malzemenin gelişimi ve büyük açıklıklı çelik yapılardaki ilk kullanımları tarihi süreç içerisinde incelenmiştir. Tipolojik olarak sınıflandırılmış ilk büyük açıklıklı çelik yapı örnekleri ile bu malzemenin strüktürel gelişimi ve kullanımı açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, büyük açıklıklı çelik yapı sistemleri incelenmiştir. Herbir strüktürel sistemle ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Bu sistemlerin anlatımı örnek yapılar ile desteklenmiştir. Bu örneklerde mimari tasarım ve taşıyıcı sistem ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde, çalışmanın genel bir özeti yapılmıştır. Geniş açıklıklı çelik yapı sistemlerinde geçmişten günümüze kadar olan gelişmelerin mimariye sağladıkları olanaklar ortaya konmuştur. xıv
Özet (Çeviri)
LONG SPAN STEEL STRUCTURAL SYSTEMS AND THEÎR APPLICATIONS SUMMARY In this thesis, historical development of the construction of steel structures and long span steel structures were studied. The differences between different structural systems and their qualifications were examined, considering the examples already built. In the first section, coverage and aim of the thesis work is explained. In the second section of the work, evolution of iron and steel as constructional materials is searched. The steel construction techniques of the historic steel buildings are examined along the century. In the third section, all the types of long span the steel structures and their theoretical principles are searched. The theoretical explanations are supported by the buildings, having significant construction techniques. In the last section, an overview on the study is given including the improvement of the long span steel structures and their contribution to the modern architecture. xv