Önyapım sistem seçiminde, değer mühendisliği uygulaması
Application of value engineering in the selection of pre-construction systems
  1. Tez No: 131283
  2. Yazar: SEMİHA DÖNMEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERENMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖNYAPIM SİSTEM SEÇİMİNDE, DEĞER MÜHENDİSLİĞİ UYG^ÂMÂSÎ ÖZET Günümüzde teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi inşaat alanında da gerçekleşmiş, bu gelişmeler ile birlikte kaynakların rasyonel kullanılması önem kazanmıştır. Bu bağlamda endüstrileşmiş sistemler bina üretiminde büyük faydalar sağlamaktadır. Üretkimin önceden belirlenen süre, maliyet ve kalitede bitirilmesi bu sistemler ile sağlanmaktadır. Ön yapım sistemlerin bina üretiminde sağladığı faydalardan tam anlamıyla yararlanmak, binanın değerini arttırmak, gereksiz maliyetleri önlemek, mal sahibi, kullanıcı ve yüklenicinin amaçlarını ortak paydada birleştirmek amacıyla Değer Mühendisliği olarak tanımlanan sistemli bir çalışmadan yararlanılmaktadır. Tezin birinci bölümü olan giriş bölümünde teknolojik gelişmeler, kaynakların rasyonel kullanımının giderek önem kazandığı günümüzde, değer mühendisliği ve buna bağlı maliyet kontrolünden bahsedilmektedir. İkinci bölümde, değer mühendisliği, tarihsel gelişimi, uygulama metotları, iş planı evreleri, değer mühendisliği ekibi, değer mühendisliği uygulanabilecek projeler ve çalışmanın getirdiği faydalar üzerinde durulmuştur. Ayrıca değer mühendisliği uygulama örneklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, bina üretiminde endüstrileşme ve buna bağlı olarak ön yapım sistemler ve sistem oluşumları hakkında bilgi verilmektedir. VIBetonarme ve çeliğin malzeme özellikleri ve bu malzeme özelliklerine göre birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir. Önyapım sistemler ile üretilen bina için, maliyet üzerinde durulmuştur. Bina maliyetini oluşturan ilk yatırım maliyeti ve kullanım maliyeti, betonarme ve çeliğin malzeme özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, değer hesaplama yöntemi olan SMART Tekniği hakkında bilgi verilmiş ve Smart Tekniği kullanılarak değeri hesaplanacak olan proje tanıtılmıştır. Mevcut proje için taşıyıcı sistem seçiminde büyük rol oynayan malzeme özelliklerine bağlı olarak, yapılacak bir mukayese için belirlenen kriterler, Değer Mühendisliği çalışması olan SMART Tekniğine göre değerlendirilmektedir. Proje için, malzeme özelliklerine bağlı en uygun sistemin seçilmesinde yardımcı olacak bu sistem ile, projenin betonarme veya çelik olarak üretilmesine göre değeri hesaplanmakta ve en rasyonel alternatif önerilmektedir. Bu uygulamada bir binanın taşıyıcı sistemi için belirlenen bir çok kriter, beton ve çelik eleman için Değer Mühendisliği Metodlan açısından değerlendirilmiştir. Kriterler için atanan ağırlıklar ile sübjektif nitelikteki faktörler de değerlendirilebilmekte ve bu çerçevede binanın değeri hesaplanabümektedir. YU
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF VALUE ENGINEERING m THE SELECTION OF FEE-CONSTRUCTION SYSTEMS SUMMARY Currently, technological developments have become fact in construction industry as well as in all industries. In addition to the developments, the assignments of resources rationally gain importance. Clients like to have their product completed in specified time, cost and quality. Value Engineering is a systematic approach that can be utilized to increase the value of building by preventing unnecessary costs and providing contractor's, owner's and user's needs. In this study, Value Engineering method is used for the selection of most suitable pre-construction system of an industrial structure. In the comparison of alternatives, not only cost but also several other alternatives are taken into account. First chapter introduces industrialization in building construction and pre- construction systems. Then provides brief information about Value Engineering and aim of the work. Second chapter emphasize on value engineering, its historical development, application methods, work plan stages, value engineering team. Also, presents some applications in practice. Third chapter focuses on the construction cost of a building using pre- construction systems. The costs of reinforced concrete and steel constructions are considered in the scope of first investment costs and usage costs Forth chapter provides a case study. SMART technique, which is the well known technique used in Value Engineering is explained. In selection of the most acceptable structural system, reinforced concrete and steel are compared against several criteria. vm