Yapıda kalite ve üretim kalitesizliğinin maliyeti
Quality of construction and cost of underqualty of production
  1. Tez No: 201016
  2. Yazar: ELİF SENEM BOYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnşaat üretimi, taahhüt konusu iş hakkında duyumdan başlayarak gerçekleştirilen yapının teslimine kadar olan süreçteki tüm faaliyetleri kapsar. Bu faaliyetlerin kârlılık ana amacı yanında, şartnamelerde belirtilen kalite spesifikasyonlarını da gerçekleştirecek şekilde yönetilmesi gerekir. İnşaatta kalite kavramı üretimin sonunda ortaya çıkan yapının kalitesinin yanı sıra, bu yapıyı ortaya koymak için gerçekleştirilen diğer faaliyetlerin kalitesini de kapsar. İşverenin istediğini üretebilmek ve üretileni işverene vermek amacıyla yapılan harcamalar bütünü de kalitenin maliyeti olarak adlandırılır. Bu çalışmada inşaat firmalarımızın kalite yönetimi uygulamalarının, kalite sağlanmasına yönelik düzenleme ve uygulama eksikliklerinin belirlenmesi, kalite maliyetinin toplam proje maliyetlerine göre değerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak hazırlanan bir anket formu, Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi on sekiz inşaat firmasının ilgili elemanlarına yanıtlatılmıştır. Elde edilen verilere göre; bu firmaların hepsinin kalite yönetimi sistemi ve belgesi bulunduğu, bu konuda merkezde ve şantiyelerde görev yapan eleman istihdamı yaptıkları, iş alma ve yapım süreci esnasında profesyonel müşavirlik hizmeti alınma ve risk analizi yapma oranlarının düşük olduğu, eleman seçiminde belirli bir sınav sistemi kullanılmadığı, iş, işgücü, malzeme ve ekipman programlamalarının günlük bazda yapılmadığı, çalışanlara iş içinde eğitim verilmediği, nefaset kesilmesi ile karşılaşıldığı anlaşılmıştır. Kalite için en büyük maliyetlerin üretim sürecinde görülmekte olduğu, bunu sırası ile şantiye v kuruluşu, organizasyonu ve işletmesi, iş alma, sözleşme, üretim yönetimi ve veri oluşturma süreçlerinin izlediği anlaşılmaktadır. Bu süreçlerin tamamındaki kalite maliyeti toplam maliyetlerin % 0.7'si düzeyinde olup eksik görülen hususlara tahsis edilecek bir miktar daha kaynak ile hedeflenen kalite düzeyine ulaşılmasının kolaylaşacağı belirlenmiştir. Tespit edilen bir diğer husus, mevcut kaynak, donanım ve personelden faydalanarak gerekli prosedürlerin oluşturulup uygulanması ile imalat kalitesi artırımına yönelik önemli ilerlemelerin sağlanabileceği, bununda önemli boyutlarda olmayan maliyetlerle gerçekleştirilebileceğidir. Benzer çalışmaların daha yaygın olarak yapılması ve kalitesizlik maliyetlerinin de araştırılması ile hangi miktardaki kalite maliyeti ile hangi miktardaki kalitesizlik maliyetlerinin karşılanabileceği daha net görülebilecektir.
Özet (Çeviri)
Construction works include all activities in the process which begins with the call for contracting work and ends with the delivery of the completed building. These activities need to be managed in a way that they materialize the quality specifications defined in building specifications besides their main aim of profitability. The concept of quality in construction involves not only the quality of the building as a result of the production but also the quality of other activities carried out to build it. The total amount of money spent with the aim of producing what employer wants and delivering the things that are produced to the employer is named as the cost of the quality. The aim of this study is to determine the quality management implementations of our construction firms, the deficiencies in the regulation and implementation in terms of providing quality and to estimate the value of the quality cost in total costs of projects. The relevant staff of the eighteen construction firms which are the members of Turkish Contractors Association have been asked to fill in a form of questionnaire prepared to this effect. According to data obtained; it has been understood that all of these firms have quality management systems and certificates, and they employ staff members working in this field both on main area and on work site, and the rate of conducting risk analysis and getting professional consultancy services during the process of contracting and building it is low, and a certain examination system is not used in selection of the staff, vii and the programming of the work, workforce, material and equipment is not done on a daily basis, and there is not any in- service training for employees, and an absence of excellence is experienced. It is understood that the biggest costs for the quality are observed in the process of production, followed by the processes of the establishing, organizing and managing the work site, having the project, contracting, production management and composing data, respectively. It has been estimated that the quality cost in all these processes is at the level of 0.7% of the total costs and that it will be easier to achieve the desired quality level by means of more resources to be allocated to the points which are thought to be incomplete. Another point which has been determined is that significant improvements for increasing the manufacturing quality may be possible by formulating and implementing the necessary procedures via making use of the existing source, equipment and personnel, and that it can be realized with costs that are not so high. By carrying out widespread similar studies and researching the costs of worthlessness, the amount of the quality cost which has the potential to cover the cost of worthlessness will be more clearly observed.