Kalorimetrik oda dizaynı ve soba ısıl veriminin direkt metodla ölçümü
  1. Tez No: 1963
  2. Yazar: ALİ POLATDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışma, 5 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde »ısıtma sis temlerinin tanımı ile kaynak araştırması yapıldı* II. bölüm de, yanma teorisi ve sobalarda yanma konusu veri?di.Bu bölüm de sobalarda yanma problemleri ve yanmanın iyileştirilmesi için deneysel bulgulara dayanarak bazı sonuçlar elde edildi ve bu sonuçlar maddeler halinde açıklandı. III. bölümde »kalorimetrik oda ve dizayn esasları verilerek hazırlanan kalorimetrik odanın deneysel olarak toplam ısı geçirgenliği ölçüldü. ölçülen değerin oda yapım tarihinden itibaren zamanla değişeceği ve odanın tam kurumasından son ra değişim göstermîyeceği vurgulandı. IV «bölümde «sobalarda verim ölçümünün rasıl yapıldığı, özel likle direkt metodla sobaların ısıl verim ve ısıl güçlerinin tayini açıkça izah edildi. Son bölümde ise kalorimetrik odada yapılan çeşitli deneylerin sonuçları verildi. Özellikle geliş tirilen kovalı üst çekimli( turbo) ve ön ısıtmalı sobanın, ge rek havayı kirletmemesi gerekse ısıl veriminin yüksekliği de ney sonuçlarından açıkça görüldü. Bu sobada aynı kalorimetrik oda şartlarında denenen piyasa sobalarına göre % 20 lik bir ısıl verim artışı sağlandı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study, consists of 5 chapters. In the first chapter, descriptions of heating siystems and previous studies in the second chapter, the theory of combustion and combustion in stoves were given.From this chapters, in order to impro ve the burning, some results were obtained and these results were explained as articles. In the third chapter, calo rime trie room and its design prin ciple »ere shown and over all heat transmittance of the calorimetric room was measured «Especially, because of wet of calorimetric room, over all heat transmittance will have changed by the time. But, after drying the calorimetric room, the change stops* In the fourth chapter, thermal power MiM efficiency of stoves were explained by means of direct method* The experiments car ried out in the calorimetric room have showed that the stove developed burns the coal without producing smoke, and an inc rease of thermal efficiency of about 20 % according to the stoves commonly used today was optained under the same calori metric room conditions*