Sentetik bağlayıcılı hazır sıvaların fiziksel çevre etkileri karşısındaki davranışları üzerine bir araştırma
A Study on the behavior of synthetic based plasters, under influence of physical environment
  1. Tez No: 131288
  2. Yazar: A. CÜNEYT DİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
II ÖZET Yapılarda, kullanım süreci içinde devamlı olarak dış ortamla karşı karşıya bulunan ve atmosfer etkilerine maruz kalan yapı malzemelerinin, özellikle dış kaplamaların, harici durabilitesi, mimarları, inşaatçıları ve kullanıcıları her zaman büyük ölçüde kaygılandıran bir konu olmuştur. Söz konusu kaplama malzemelerinden bir tanesi olan, yapıların cephelerinde son kat olarak kullanılan sentetik bağlayıcılı ( akrilik ) hazır sıvalar bu çalışmada ele alınmış ve fiziksel çevre etkileri karşısındaki davranışları birbiriyle yakından ilişkili olduğu düşünülen 3 parametreyle ( U.V. radyasyon, sıcaklık ve su etkisi ) incelenmiştir. Birinci bölümde sentetik esaslı hazır sıvalar, özellikleri, uygulama yerleri ve çeşitleriyle genel olarak tanımlandıktan sonra bileşenleri tek tek ele alınmış ve özellikleri üzerinde ayrı ayrı durulmuştur. Bu bölümde esas bileşen olan ve kaplama malzemesine karakteristik özelliklerini veren bağlayıcılar üzerinde yoğunlaşılarak sentetik malzemelerin temelini oluşturan polimerlerin yapısı ve özellikleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Daha sonra sentetik kaplamaların 3 önemli özelliği olan adhezyon, su absorbsiyonu ve buhar geçirimlilikleri incelenmiştir. İkinci bölümde önce fiziksel çevre etkileri tanımlanmış ve iklim öğeleri üzerinde ayrı ayrı durulmuştur. İklim öğeleri arasında dış kaplamaların degredasyona uğramasında parametre teşkil edecek etkiler ele alınmış, özellikle organik yapıların bozunmasında önemli bir etken olan güneş radyasyonu incelenmiştir. Daha sonra Türkiye iklimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde çeşitli fiziksel çevre etkileri karşısında sentetik dış kaplamalarda görülen ve kaplamaların koruyucu işlevlerinin kaybolmasına yol açan bozunma ve tahribatlar ele alınmıştır.Ill Deneysel çalışma bölümü olan dördüncü bölümde deneyde kullanılan numuneler ve bunların üretim koşulları belirlenerek numunelerin üretimine geçilmiştir. TS 7847'de belirtilen deney koşullarının yeterli olmadığı tespit edilerek hazırlanan numunelerin hızlandırılmış atmosfer koşulları deneyine tabi tutulması amacına yönelik özel bir deney aleti üretilmiştir. Laboratuarda hazırlanan bu deney düzeneği ve deney koşulları hakkında gerekli bilgiler verilmiş, çalışma kapsamı içinde, alınan kabuller ve deney yöntemleri açıklanmıştır. Deneyler sonrası, elde edilen deney sonuçları tablo ve grafikler halinde verilerek bunların değerlendirilmesine geçilmiştir. Sonuç bölümünde deney sonuçlarının değerlendirilmesinin ışığı altında, sentetik bağlayıcılı ( akrilik ) hazır sıvaların fiziksel çevre etkileri karşısında performanslarına yönelik ve yapıdaki kullanımı hakkında genel bir değerlendirme yapılarak elverişsiz iklim koşulları için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The durability of materials, especially exterior coatings, used on buildings and subsequently exposed to weather is of great worry to the architect, the builder and the ultimate user. What is researched in this study is one of the coating materials, a synthetic based plaster which is used for the outer cover as the last layer. This material's outer surface durability is studied in terms of three interacting factors; heat, water and U.V. radiation. In the first part, synthetic based plasters are identified in general with their properties, types and application surfaces. Then their components are examined in detail one by one. Here, the binders are particularly examined, which are the main components and form the characteristic properties of the coating materials. The structure and properties of polimers - the basis of synthetic materials - are studied, the important physical and chemical properties ( particularly adhesion, water absorbsion and vapor transparency ) of the synthetic coatings are researched. In the second part, at first, the physical environmental effects are identified and climatic elements are studied in particular. Here, the factors wearing out the outer coatings are considered and after studying the solar radiation - the main factor on the degradation of organic structures - in detail, some general information on climatic conditions of Turkey is given. In the third part, degradation in the synthetic outer coatings under the influence of various environmental conditions resulting in the loss of preventive properties of the coating materials is examined.In the fourth part, sample materials and their production conditions are identified and the materials are produced. As the experiment conditions stated in Turkish Standards 7847 are not considered to be satisfactory, a special experiment device is manufactured in order to perform accelerated wheatering tests on the sample materials. Information on the experiment conditions and the equipment used in the laboratory is provided together with the assumptions taken and the methods used. Test results are documented in table and graphics forms and then appraised. In the conclusions section, a general appraisal regarding synthetic based (acrylic) coating materials' performances under physical environmental effects and their usability on buildings is done and suggestions concerning their applications in challenging climatic conditions are made.