Bilgi güvenliği ve sayılar teorisi
Information security and number theory
- Tez No: 131355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. BÜLENT EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİ GÜVENLİĞİ VE SAYILAR TEORİSİ Murat ŞAHİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. A. Bülent EKİN Bilgi insanlar için her zaman kıymetli olmuştur. Tarih boyunca, bilgi savaştan kazanmak, para kazanmak ve tarihi şekillendirmek için araç olmuştur. Geçmişte, kriptografya sadece bilgiyi düşmandan gizlemek amacıyla kullanılmıştır. Bilginin kullanılmasındaki yenilikler bilginin güvenliği için yeni ihtiyaçlar doğurmuştur. Mesela;“para”ile aynı özellikleri taşıyan bitleri nasıl oluşturabiliriz? Bu tezde, geçmişte bilgiyi düşmandan gizlemek için kullanılan metotları, bilginin kullanılmasındaki yeniliklerle ortaya çıkan bazı ihtiyaçtan ve günümüzde matematiksel teknikler kullanılarak oluşturulan ve geçmişe göre çok daha etkili olan metotları inceleyeceğiz. Özellikle, sayılar teorisi, halka/cisim teorisi ve eliptik eğri teorisinin kriptografyaya uygulanması üzerinde çalışacağız. 2003, 93 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kriptografya, gizli anahtar kripto sistemler, açık anahtar kripto sistemler, eliptik eğri kripto sistemler, eliptik eğri çarpanlara ayırma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INFORMATION SECURITY AND NUMBER THEORY Murat ŞAHİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Doç. Dr. A. Bülent EKİN Information has been always an important assets for humans. Throughout history, information has provided the means for winning wars, making money and shaping history. In past, cryptography has only used to hide information from enemy. Innovation in using information produces new requirements for security of that information. For example, How can we produce bits that have the same properties as“money”? In this thesis, we will study the methods that is used in the past to hide information from enemy, the requirements appering with innovation in using information, the methods that is used nowdays by forming mathematical techniques and more powerful than the methods which is used in the past. In particular, we will study appliying of mathematics of Number Theory, Ring/Field Theory and Elliptic Curve Theory to cryptography. 2003, 93 pages Key Words : Cryptography, secret key cryptosystems, public key cryptosystems, elliptic curve cryptosystems, elliptic curve factorization method