Açık anahtar şifreleme, Knapsack şifreleri ve Hash fonksiyonları üzerine
On Public key encryption, Knapsack ciphers and Hash functions
- Tez No: 138945
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTINDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV AÇIK ANAHTAR ŞİFRELEME, KNAPSACK ŞİFRELERİ VE HASH FONKSİYONLARI ÖZET Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kriptografi hakkında genel bilgi; sayılar teorisi, cebir ve şifreleme ile ilgili tez boyunca kullanılacak temel tanım, teorem ve algoritmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde simetrik anahtar şifreleme tasarısı, Ceasar şifreleri ve önemli simetrik anahtar şifreleme teknikleri olan akış şifreleri ve blok şifreler, DES ve diğer blok şifreler üzerinde durulmuştur. Açık anahtar şifreleme tasarısı, dijital imzalar, RSA, Rabin, ElGamal, Knapsack açık anahtar şifreleme taşanları ve bunları açıklarken kullanacağımız RSA problemi, tamsayı çarpanlara ayırma, a mod «'e göre karekök bulmayla ilgili algoritmalar, discrete logaritma problemi (DLP), Diffie-Hellman problemi (DHP) ve bunların çözümünde kullanılan bazı algoritmalar üçüncü bölümü oluşturmuştur. Son bölümde ise şifreleme güvenliği ve hash fonksiyonları ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler : Kriptografi, Simetrik Anahtar Şifreleme, DES, Açık Anahtar Şifreleme, Knapsack Şifreleme, Hash Fonksiyonları.
Özet (Çeviri)
ON PUBLIC KEY ENCRYPTION, KNAPSACK CIPHERS AND HASH FUNCTIONS ABSTRACT This thesis consists of four chapters. In the first chapter, general information about cryptography in addition to definitions and theorems and algorithms will be used later that are related to number theory, algebra, encryption are given. In the second chapter, Symmetric-key encryption, Ceasar cipher, Stream cipher, Block cipher and DES are considered. The third chapter consists of Public-key encryption, Digital signatures, RSA, Rabin, ElGamal, Knapsack encryption schemes and Integer factorization problem, Finding square roots a mod» problem, Disctere Logarithm problem, Diffie- Hellman problem. In the last chapter Hash functions and Data Integrity are investigated. Key Words : Cryptography, Symmetric-Key Encryption, DES, Public-Key Encryption, Knapsack Encryption Schemes, Hash Functions.