Gerçek zaman optimal denetim sistemlerinin incelenmesi
Investigation of real time optimal control systems
- Tez No: 131354
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULRIZA ABİLOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Gerçek Zaman Optimal Denetim Sistemlerinin İncelenmesi Koksal ERSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Abdulrza ABİLOV Endüstriyel proseslerde, ekonomik verimliliği en üst seviyeye çıkarmak önemli bir ihtiyaçtır. Değişen pazar şartlarına uymak ve işletim maliyetini azaltmak için prosesin optimal şartlarda işletilmesi önemlidir. Gerçek zaman optimal kontrol sistemleri, kontrol edilemeyen dış etkenler nedeniyle bozulan optimal işletim şartlarının sürekli olarak denetlenmesi ve yeniden ayarlanması temeline dayanır. Bu çalışmada, endüstriyel proseslerin optimal şartlarda işletilmesini amaçlayan gerçek zaman optimal denetim sistemleri incelenmiştir. Bu sistemlerin temelini oluşturan, gerçek zaman optimizasyon algoritmasının genel yapısı ve sistem elemanları açıklanmış ve endüstride kullanılan buharlaştırma prosesi için uygulaması gerçekleştirilmiştir. 2003, 57 sayfa Anahtar Kelimeler : Gerçek zaman optimizasyonu, optimal kontrol, buharlaştırma prosesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis INVESTIGATION OF OPTIMAL CONTROL SYSTEMS Koksal ERSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronic Engineering Supervisor: Prof.Dr.Abdulrza ABILOV Real time optimal control systems are enjoying considerable industrial interest because of its promise of improving the economic efficiency of process operations. Process industries are increasingly compelled to operate profitably in a very dynamic and global market. The increasing competition in the international arena and stringent product requirements mean decreasing profit margins unless plant operations are optimized dynamically to adapt to the changing market conditions and to reduce the operating cost. Real time optimization refers to evaluation and alteration of operating conditions of a process continually as to maximize the economic productivity of the process. In this study, it was aimed to investigate the real time optimal control systems. The typical structure and components of the real time optimization algorithm were explained. The algorithm were also tried to be applied to the evaporation process that is widely used in industry. 2003, 57 pages Key Words : Real time optimization, optimal control, evaporation process.