Üç çekirdekli Cu11-Pb11-Cu11-schiff bazı kompleksi yardımıyla hidrojen fosfat anyonuna duyarlı iyon seçici elektrot geliştirilmesi
The Improvement anionsensible ion-selective electrode using trinuclear Cu11-Pb11-Cu11-schiff base complex
  1. Tez No: 131357
  2. Yazar: SEVİ ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜÇ ÇEKİRDEKLİ Cu“ - Pb”- Cu" - SCHIFF BAZI KOMPLEKSİ YARDIMIYLA HİDROJEN FOSFAT ANYONUNA DUYARLI İYON SEÇİCİ ELEKTROT GELİŞTİRİLMESİ Sevi ÖZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Orhan ATAKOL Bu çalışmada Bis(n-N,N'-bis(salisiliden)-l,3-propandiaminato bakır(II)) dikloro kurşun(n) (CnHi6N202Cu)2.PbCİ2 kompleksi kullanılarak hidrojen fosfat anyonuna duyarlı yeni bir katı hal membran elektrot geliştirildi. Hazırlanan elektrodun monohidrojen fosfat anyonuna iyi bir seçicilik gösterdiği ve eğimin Nernst değerine yakın olduğu görüldü. Elektrodun optimum çalışma pH'ının 6-8 arasında olduğu tespit edildi Çeşitli anyonlar için potansiyometrik seçicilik katsayıları karışık çözelti yöntemi ile incelendi ve ayrıca elektrotların tekrarlanabilirliği, cevap süresi ve ömrü belirlendi. Elektrotların gerçek numunelere uygulanabilirliğini görmek amacıyla bir DAP (diamonyum fosfat) numunesinin analizi geliştirilen elektrotlarla ve spektrofotometrik yöntemle yapıldı ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi 2003, 61 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Katı hal membran, (CnHK^^Cuk.PbCh, potansiyometri, hidrojen fosfat-seçici elektrot
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE IMPROVEMENT ANIONSENSIBLE ION-SELECTIVE ELECTRODE USING TRINUCLEAR Cu“ - Pb”- Cu" - SCHIFF BASE COMPLEX SeviOZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Orhan ATAKOL In this study a new hydrogen phosphate selective solid membrane electrode was developed by the use of bis [n-N,N'-bis(salicyIidene)-l,3-propandianiinoto-Cu(ir)] dichloro Pb(II) (Ci7Hi6N202Cu)2.PbCİ2 complex. The electrode was found have a good selectivity to hydrogen phosphate anion and has a slope close to Nerstian value. The optimum working range was found to be pH 6-8. The potentiometric selectivitiy coefficients against various anions, the response time and reproducibility of the electrode have been determined. The applicability of the electrode to real samples was tested on DAP (diamonium phosphate) and the resulting data were statistically compared with those obtained with spectroscopic method. 2003, 61 pages KEY WORDS: Solid state membrane, (Ci7H16N202Cu)2.PbCİ2, potentiometry, hydrogen phosphate - selective electrode