Üst kuarkın nadir bozunumları
Rare decays of top quark
  1. Tez No: 131358
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜST KUARKIN NADİR BOZUNUMLARI Mehmet ŞAHİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Orhan ÇAKIR Bu çalışmada, üst kuarkın standart bozunumlarına ve anormal bozunumlarından da Çeşni değiştiren yüksüz akım (FCNC) bozunumlarına bakılmıştır. Standart Modelde (SM) üst kuarkın nadir bozunumları ölçülmeyecek kadar küçüktür. SM'de en düşük mertebede (ağaç seviyesinde) FCNC geçişleri yoktur ve bir-halka seviyesinde de GIM mekanizması ile bastırılmıştır. Gelecekte kurulacak yüksek enerji ve ışmlıklı yeni nesil elektron-proton (örneğin THERA) çarpıştıncılannda veya CERN'de kurulmakta olan büyük hadron çarpışuncısında (LHC'de) bu türde bir olay gözlenmesi SM'nin ötesinde yeni fiziğin bir göstergesi olacaktır. Ayrıca, bu çalışmada üst kuarkın elektron (e)- proton (p), proton (p)-proton (p) ve proton (p)-antiproton (/>) çarpıştıncılannda FCNC yoluyla rezonans üretimleri de incelenmiştir. 2003, 50 sayfe ANAHTAR KELİMELER : Üst kuark, çeşni değiştiren yüksüz akımlar, standart model ve ötesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RARE DECAYS OF TOP QUARK Mehmet ŞAHİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Orhan ÇAKIR In this work, standard and flavor changing neutral currents (FCNC) decays of top quark have been examined. Rare decays of top quark in the standard model (SM) are very small to measure. There is no FCNC transition at tree-level and it is suppressed by the GIM mechanism at one-loop level. Observation of such events at new electron-proton (example THERA) colliders or large hadron collider (LHC) at CERN with high energy and luminosity will be the signature of new physics beyond the SM. Furthermore, in this work FCNC production of top quark at electron (e)-proton (p), proton (p)-proton (p) and proton (p)-antiproton ( p ) colliders have been investigated. 2003, 50 pages KEY WORDS : Top quark, flavor changing neutral currents(FCNC), standard model and beyond