Lineer programlar ve bilgisayar çözümleri
Linear programming and computer solutions
  1. Tez No: 131360
  2. Yazar: N. BEYLEM SİNOPLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİNEER PROGRAMLAR VE BİLGİSAYAR ÇÖZÜMLERİ N. Beyletn SİNOPLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Nuri ÖZALP Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bu tez çalışmasının seçimindeki temel motivasyon ortaya konulmuş olup, lineer programlamanın matematiksel yapısı için gerekli temel tanım ve kavramlar tanıtılmıştır. ikinci bölümde, lineer programlama problemlerinin en güçlü çözüm tekniklerinden biri olan simpleks algoritması için gerekli teoremler ispatlanmış olup, bir örnek problem üzerinde bu algoritma incelenmiştir. Bu bölümde, ayrıca maksimum, minimum ve dual problemler arasındaki ilişkiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, lineer programlamaların gerçek hayat problemlerine uygulamaları dört temel problemle analiz edilmiş olup, bölüm sonunda ise bilgisayar çözümleri için gerekli bir kaynak kod günümüzdeki en güçlü ve yaygın kullanılan dillerden biri olan C++ programla diliyle verilmiştir. 2003, 70 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Lineer programlama, konveks kümeler, uygun küme, uygun çözüm, kısıt, maksimum, minimum, optimal çözüm, dual problem, Simpleks algoritması, Gauss eliminasyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis LINEAR PROGRAMMING AND COMPUTER SOLUTIONS N. Beylem SİNOPLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Nuri ÖZALP This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the basic motivation in selection of the subject matter of the thesis is explained, and fundamentals definitions and concepts needed for the mathematical background of linear programming are given. In the second chapter, by proving some important theorems for the simplex method which is one of the powertull techniques for solving linear programming problems, the simplex algorithm is explained in details on a clear example. In addition, relations between maximum, minimum and dual problems are given. Finally, in the third chapter, applications of linear programming to real life problems are analysed by using for fundamental example of the subject matter. At the end of the chapter, a source code for computer solutions are given in C++ language which is one of the powerfull and most popular languages. 2003, 70 pages KeyWords: Linear programming, convex sets, feasible set, feasible solution, constraints, maximum, minimum, optimal solution, dual problem, simplex method, Gauss elimination.