En iyi polinomial yaklaşım hakkında Bernstein ve Jackson teoremleri
Bernstein and Jackson theorems on the best polynomial approximation
- Tez No: 131359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN İBİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Ytlksek Lisans Tezi EN ÎYÎ POLÎNOMtAL YAKLAŞIM HAKKINDA BERJSTSTEIN VE JACKSON TEOREMLERİ Sevilay KIRCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ertan İBİKLİ Bu tez dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde giriş, temel kavramlar, cebirsel ve trigonometrik polinomlar yardımıyla sürekli fonksiyonların düzgün yaklaşımları tamtılmıştır. İkinci bölümde, ilk olarak cebirsel ve trigonometrik polinomları en iyi yak laşımı ve süreklilik modülünün tanımı verilmiştir. Daha sonra yaklaşımlar teorisinin temel teoremlerinden olan Jackson ve sonuçları verilmiştir. Üçüncü bölümde, Bernstein eşitsizlikleri, fonksiyonların diferansiyel özellik leri ve Bernstein teoremleri verilmiştir. Son bölümde, lineer pozitif polinom operatörleri yardımıyla en iyi yaklaşım hesaplan verilmiştir. 2003, 71 sayfa ANAHTAR, KELİMELER: Weierstrass yaklaşım teoremleri, en iyi yak laşım, süreklilik modülü, Lipschitz sınıfı, Jackson teoremleri, Bernstein poli- nomu, Bernstein eşitsizlikleri, Bernstein teoremleri ve Zygmund sınıfı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis BERNSTEIN AND JACKSON THEOREMS ON THE BEST POLYNOMIAL APPROXIMATION Sevilay KIRCI Ankara University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Matematics Danışman: Doç. Dr. Ertan ÎBIKLÎ This thesis consists of four chapters. In the first chapter is devoted to the introduction, the preliminaris and uni form convergence of continuous functions by means of algebraic polynomials and trigonometric polynomials. In the second chapter, first, definition of the algebraic polynomial of the best approximation, trigonometric polynomials of the brat approximation and mod ulus of continuity are given and then Jackson theorems which are the funda mental theorems of the approximation theory and their corollaries are given. In the third chapter, inequalities of Bernstein, differential properties of func tions and Bernstein theorems are given. In the final chapter, the best approximation of function by means of linear positive polynomial operators are given. 2003, 71 pages KEY WORDS: Weierstrass approximation theorems, the best approxima tion, modulus of continutiy, Lipschitz class, Jackson the orems, Bernstein polynomial, Bersntein inequalities, Berns tein theorems and Zygmund class.