Hareket Lie grupları üzerinde metrikler
Metrics on the motion Lie groups
  1. Tez No: 131364
  2. Yazar: VEYSEL KIVANÇ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAREKET LİE GRUPLARI ÜZERİNDE METRİKLER Veysel Kıvanç KARAKAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yusuf YAYLI Bu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde: tezin içeriği, bazı temel kavramlar ve teoremler verildi. İkinci bölümde: SO(3) ün Lie grubu yapısı, Lie cebiri ve SO(3) ün bazı özelikleri verildi. Üçüncü bölümde: SE(3) ün Lie grubu yapısı, Lie cebiri, SE(3) için vida hareketi, Riemann metriği ve SE(3) ün diferensiyel geometriyle ilgili bazı kavranılan verildi. Dördüncü bölümde: SE(3) için geodezik eğri, vida hareketinin geodezik olma koşulu, SE(3) için adjoint dönüşümler, se(3) ve so(3) için Killing formlar ve kompaktlık özelikleri verildi. 2003, 65 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Lie Grubu, Lie Cebiri, Tanjant Operatör, Invaryant Vektör Alam, Bi-învaryant Metrik, Vida Hareketi, Geodezik Eğri, Enerji Fonksiyonu, Adjoint Dönüşüm, Killing Form
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis METRICS ON THE MOTION LIE GROUPS Veysel Kıvanç KARAKAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Yusuf YAYLI This master thesis consists of four chaphers. In the first chapter, contents of thesis, some basis concepts and theorems are given. In the second chapter, structure of the Lie group of SO(3), it's Lie algebra and some property of SO(3) are given. In the third chapter, structure of the Lie group of SE(3), it's Lie algebra; screw motion and Riemannian metric for SE(3) and some concepts of SE(3) with recpect to differential geometry are given. In the fourth chapter, geodesic curve for SE(3), condition of screw motion to become geodesic, adjoint maps for SE(3), Killing forms for se(3) and so(3) and properties of compactness are given. 2003, 65 pages KEYWORDS: Lie Group, Lie Algebra, Tangent Operator, Invariant Vector Field, Bi-Invariant Metric, Screw Motion, Geodesic Curve, Energy Function, Adjoint Map, Killing Form