Tarihi süreç içinde kültürparklar ve Bursa örneği
Culture parks throughout history and Bursa case
  1. Tez No: 131389
  2. Yazar: SEVİNÇ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Landscape Architecture, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARİHÎ SÜREÇ İÇİNDE KÜLTÜRPARKLAR ve BURSA ÖRNEĞİ Sevinç GÜNDOĞDU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Elmas ERDOĞAN Parklar doğanın kent içindeki temsili olarak, kentlilerin doğayla ilişkilerini sürdürmelerine olanak sağlamaktadırlar. Zamanın getirdiği yeni kullanım ihtiyaçları doğrultusunda parklar, sürekli çeşitlenmekte ve yeni anlamlar kazanmaktadırlar. Kültürparklar tüm bu çeşitlilik içinde kültür aktiviteleri ve yeşil kullananları ile hem doğayı, hem de kenti ifade eden çağdaş yeşil alan kullanımlarıdır.“Kültürparklar”terimsel olarak Türkiye'ye özgü, Cumhuriyet dönemi ile birlikte gündeme gelmiş kullanımlardır ve Türkiye'deki planlı kent parklarının ilk modelleridir. Türk toplunu Cumhuriyet döneminde planlı park kavramıyla tanışmış, kültürparklar bu dönemde kentsel gelişimin merkezinde tasarlanan, sosyo-kültürel ve rekreasyonel yeşil alanlar olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma kültürpark kavramını, tarihi süreç içindeki gelişimini, mekansal kurgusunu sorgulayıp, Türidye'deki kültürparklarm güncel koşullar çerçevesinde yeniden nasıl yorumlanabileceğini irdelemektedir. Türk toplumuna çağdaş yaşam modelini benimsetmek üzere tasarlanan kültürparklarm kuruluş amacına uygun bir şekilde sürekliliklerinin sağlanabilmesi ve araştırma alanı olan Bursa Reşat Oyal Kültürparkı'nm güncel kullanımlar doğrultusunda yeniden biçimlendirilmesi ulaşılması beklenen hedeflerdir. Bu çalışmada kültürpark örnekleri, konu ile ilgili kaynaklar, yerinde gözlemler, yarışma projeleri ve görsel dokümanlar bağlamında ele alınmıştır. Ulaşılan kaynaklar doğrultusunda kültürparklar, mevcut durumları, kent için önemleri, kullanıcıların beklentileri açısından irdelenmiştir. Kültürparklarm nasıl tasarlanması ve rehabilite edilmesi gerektiği belirlerken yol göstermesi amacıyla, günümüz park planlama yaklaşımına örnek olarak Bolivya La Paz Kent Parkı incelenerek; kültürparklarm hangi mekansal düzenlemede olması ve ne tür işlevlerle donanması gerekliliği sorgulanmıştır. Genel olarak kültürparklarla ilgili ulaşılan tasarım ve iyileştirme metodlan Bursa Reşat Oyal Kültürparkı'nın güncel formada sürdürülebilirliğinin sağlanması çalışmalarında yardımcı olmuştur. 2003, 153 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kültürpark, Bursa, Fuar Alanları, Kent Parkı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CULTURE PARKS THROUGHOUT HISTORY & BURSA CASE Sevinç GÜNDO?DU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Elmas ERDO?AN Parks, as the representatives of nature, give the possibility to live in for the inhabitants of the city. According to new dimensions in time context, parks term new variations and meanings. Within this frame, culture parks give possibility to create new green areas and contemporary interpretation to the park planning. Culture parks were developed parallel with Republic of Turkey. The word“culture park”is originated from Turkish society and it is the unique sample of well - designed city planning. Turkish society was introduced with designed park term at Republic period and in that period, culture parks were designed in city centers to produce new socio-cultural and recreational green areas. This thesis aims to discuss the culture parks and its development through history, spatial organisations and new interpretations for culture parks in Turkey up to date. It emphasizes new using principles sustainable design criteria and contemporary interpretation, for Bursa Reşat Oyal Culture Park example which is the main subject of this study. In this study, some culture parks were examined to find new creteria, observations in site, competition projects and visual documents. Up to the resources, culture parks were re-examined according to their existing positions, importance for the city and demands for users. As an example, Bolivia La Paz Central Urban Park was examined to find new ways of calculating capacity and function limits. With in this knowledge, Bursa Reşat Oyal Culture Park can be redesigned in a new format. 2003, 153 pages Key Words : Culture Parks, Bursa, Fair Areas, City Park