Toprak-bitki-atmosfer sürekliliğinde bazı fiziksel faktörlerin bilgisayar denetimli ölçme sistemleri ile algılanması
  1. Tez No: 13154
  2. Yazar: SAİT KANDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV 1. ÖZ Çalışmanın amacı, kontrollü koşullar altında, bitki gelişimini etkileyen bazı fiziksel faktörlerin, uygun algılayıcılar aracılığı ile elektrik sinyallerine çevrilmesi, bu sinyallerin bir A / D çevirici ile bilgisayara aktarılmaları ve bilgisayarda değerlendirilmesidir. Bu amaçla bir takım elektronik düzenlemeler yapılmış ve ölçümleri kontrol eden, verileri değerlendirip depolanmasını sağlayan bir bilgisayar programı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work is to measure some physical factors, which affect plant growth, with suitable sensors whose outputs are electrical signals. The output of the sensors are connected to a personal computer with the help of an A / D convertor. For this purpose a few electronic curcuit and a computer program to control the data flow and to store the data were prepared.