Betonarme yapılarda A2 türü düzensizliği üzerine parametrik bir inceleme
Parametrical analysis abaout A2 type irregularities on concrete constructions
- Tez No: 181797
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, taşıyıcı sistem düzensizliklerihakkında bilgiler verilmiştir. A.B.Y.Y.H.Y.'de düzensiz binalar tanımlamasıiçerisinde yer alan A2 türü düzensizliklere ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Çerçeve veperde+çerçeve yapı sistemleri üzerinde yapılan incelemelerde taşıyıcı sisteminçerçeve ya da perde+çerçeve olmasının, yapıda yer alan boşluk oranlarınındeğişiminin, döşeme boşluklarının simetrik ve döşeme boşluklarının simetrikolmaması durumlarının, kat adetlerinin değişiminin periyotları, taban kesmekuvvetlerini ve kolonlara gelen toplam kesme kuvvetlerini ne şekilde değiştireceğiincelenmiştir.Sekiz bölüm halinde sunulan bu çalışmanın amacı ve kapsamı birinci bölümdeanlatılmıştır. kinci bölümde; yapılar üzerinde deprem etkisine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, düzenli, düzensiz yapılar ve yapıların genel davranışı hakkındabilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde; deprem yönetmelikleri ve taşıyıcı sistemdüzensizliklerinin deprem yönetmeliklerindeki tanımları verilmiştir. Beşincibölümde; deprem yönetmeliğinde verilen hesap yöntemleri sınıflandırılmıştır vehesap yöntemleri ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Altıncı bölüm olan sayısalörnekler kısmında örnekler eşdeğer deprem yükü yöntemine göre sap 2000 bilgisayarprogramı ile çözülmüştür ve genel tablolara yer verilmiştir. Yedinci bölümde; örnekçalışmaların karşılaştırılmalarına yer verilmiştir. Son bölümde bu çalışmada yapılanincelemeler sonucunda elde edilen sonuçlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study prepared as a master thesis the information about irregularities instructural systems of buildings has been given. A2 type irregularities, which takeplace in the irregular building definition, have been detailed in specification forStructural to be Built in Disaster Areas. In the researches made on frame and shearwalls and frames building systems, it has been examined how to place opening offloor on the story, the change of ratio opening floor in the building and whetherstructural systems is frame or shear walls and frame will have effect on cross section.The scope and the main idea of this study, which consist of 8 parts, are explained indetail in the firs part. In the second part, the effect of earthquake on buildings ispresented. In the third part, regular and irregular structures and their commonbehavior is presented. In the fourth part, earthquake regulations and the definitions ofstructural system irregularities are given. In the fifth part, calculation methods givenin the National Earthquake Code are classified and definition concerned calculationmethods are presented. In the sixth part, which is numeric examples section,examples were analyzed according to Method of Equivalent Static Load by usingcomputer program Sap 2000. In the last part, which is the conclusion part, the resultsobtained from all the analyses carried out and all the works done in this study areexplained and summarized.