Bebek bezlerinde objektif tutum değerlerinin farklı yöntemler ile ölçülmesi
Measuring objective hand values in the disposable diapers by the different test methods
- Tez No: 131668
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRİ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Piyasada en çok kullanılan 5 farklı ticari bebek bezin kuru ve ıslak durumda özellikleri incelenmiştir. Bebek bezleri objektif ve sübjektif olarak değerlendirilmiştir. Sübjektif değerlendirme sonuçlarının laboratuar testleri ile nasıl belirlenebileceği incelenmiştir. Laboratuarda yapılan ölçümlerde farklı test metotları kullanılmış ve bunların daha öncekiler ile karşılaştırılması yapılmıştır. Laboratuarda numunelerde kuru ve ıslak olarak sürtünme, sıkıştırma, ısı iletimi, sıvı emiciliği, kalınlık ve ağırlık ölçümleri yapılmıştır. Hem objektif hem de sübjektif iyi olarak değerlendirilen bebek bezlerinin düşük LC, SMD, MMD, K, Q, Rewet değerlerine, yüksek su tutma kapasitesi ve ağırlık değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Sübjektif değerlendirmelerde deneklerin kuru numunede yüzey özelliklerinden, ıslak numunede sıkıştırma özelliklerinden etkilendiği görülmüştür. Deneklerin özellikle ıslak numunede karakteristikleri daha iyi algıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Properties of 5 different commercial disposable diapers commenly used to the market are investigated in both dry and wet condition. These disposable diapers are evaluated as subjective and objective. How subjective evaluation values can be determined by laboratory tests was examined. Different test methods are used in the objective measurements, and these objective measurement values are compared by those former studies. In the laboratory, friction, compression, heat transfer, liquid absorption, thickness and weight measurement are made in both dry and ve wet condition. It is seen that the disposable diapers evaluated as good hand in both dry and wet condition have small rewet, LC, SMD, MMD, K, Q values, and large liquid absorption capasity and weight values. In the subjective evaluation, it is seen that people are effected from the surface properties in the dry samples, from the compression properties in wet samples. It is seen that people perceive espesially properties of wet samples.