Sürtünme kaynak makinesinin imali ve muhtelif çeliklerin sürtünme kaynağı ile birleştirilerek incelenmesi
Manufacturing of friction welding machine and examination of various steels welded by friction welding
  1. Tez No: 131667
  2. Yazar: NEJDET POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ SÜRTÜNME KAYNAK MAKİNASININ İMALİ VE MUHTELİF ÇELİKLERİN SÜRTÜNME KAYNAĞI İLE BİRLEŞTİRİLEREK İNCELENMESİ Nejdet POLAT Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şubat 2004 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Abdurrahman KARABULUT Bu çalışmada bir torna tezgahı gövdesi üzerine gerekli hidrolik, mekanik ve elektronik aksamlar ilave edilerek sürtünme kaynak makinası imal edilmiştir. Sürtünme kaynağı makinasında sürtünme kaynağının başlıca parametreleri olan sürtünme basıncı, sürtünme süresi, yığma basıncı, yığma süresi ve devir sayısı ayarlanabilmektedir. Ayrıca elektromanyetik fren sistemi ile de frenleme süresi en aza indirilmiştir, imalatı yapılan sürtünme kaynağı makinasında muhtelif çelik malzemeler sürtünme kaynağı metoduyla birbirlerine çeşitli basınçlarda ve sürelerde kaynak edilmişlerdir. Kullanılan numuneler 10 mm çapında ve silindir şeklindedir. Birleştirilen numunelerin sertlik, çekme, akma, kopma, uzama, spektral ve optik mikroskop analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANUFACTURING OF FRICTION WELDING MACHINE AND EXAMINATION OF VARIOUS STEELS WELDED BY FRICTION WELDING Nejdet POLAT Department of Mechanical Engineering Afyon Kocatepe University Institute of Science February 2004 Advisor: Yrd.Doç.Dr. Abdurrahman KARABULUT In this study; the friction-welding machine was manufactured by supplementing necessary hydraulic, mechanical and electronical parts onto a lathe bed. The main parameters of friction welding such as friction pressure, friction time, accumulation time and number of cycles in friction welding machine can be adjusted. Moreover, braking time had been minimized by electromagnetic braking system. Various steel materials had been welded to each other at different pressure levels and durations by using this friction- welding machine. The specimens were of 10 mm diameter and of cylindrical shape. Hardness, ultimate tensile strength, yield strength, strain properties, spectral and optic micrographs analysis of the welded specimens were carried out.