Kompozit malzeme üretiminde kullanılan hidrolik pres tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a hydrolics press used for production of composite materials
- Tez No: 131669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET YÜRÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET KOMPOZİT MALZEME ÜRETİMİNDE KULLANILAN HİDROLİK PRES TASARIMI VE İMALATI Murat ERGÜL Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şubat 2004 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Muhammet YÜRÜSOY Bu çalışmada daha önceden beton basma presi olarak kullanılan labaratuvar test cihazından faydalanılmıştır. Beton basma presinin ana gövdesi üzerinde gerekli hidrolik, mekanik ve elektriksel aksamlarda birtakım tadilatlar yapılarak kompozit malzeme üretiminde kullanılan sıcak kalıpla basma yapabilen hidrolik pres dizaynı ve imalatı yapılmıştır, ilk etapta mevcut prese ait piston, kumanda ünitesi, güç ünitesi ve bağlantı elemanları sökülerek iptal edilmiştir. Daha sonra üretimi yapılacak hidrolik presle ve kompozit malzemelerle ilgili genel bir araştırma yapılmıştır. Kompozit malzemelerin üretim parametreleri baz alınarak gerekli olan basınç, basma süresi, kalıp sıcaklığı konuları göz önünde bulundurularak uygun piston çapı, hidrolik pompa, elektrik motoru, yağ tankı kapasitesi, manometre, kumanda valfi ve tesisat bağlantı elemanları seçilmiştir. İmalatı yapılan hidrolik pres ile yaklaşık olarak 300 bar basınçta ve 400 °C sıcaklığa kadar üretimi yapılabilen kompozit malzemelerin numune üretimi yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DESING AND MANUFACTURING OF A HYDROL1CS PRESS USED FOR PRODUCTION OF COMPOSITE MATERIALS Murat ERGÜL Department of Mechanical Engineering Afyon Kocatepe University Institute of Sciences February 2004 Advisor: Yrd.Doç.Dr. Muhammet YÜRÜSOY In this study, a hydraulics press which was formerly used as concrete compresion press has been re-designed. The necessary hydraulics, mechanical and electrical parts of main frame were maintained to manufacture an hydraulic press. First, the piston, control unit, power source and connection parts were removed. Then a general search on hydraulics press, planned to be manufactured, and composite materials was conducted. Diameter of the piston, hydraulics pump, electrical engine, capacity of oil tank, manometer, command valve and system connection parts were chosen conforming the process requirements (e.g. pressure, pressing time and mold temperature) of composite materials. Using this hydraulics press, compozit materials, which will be used as specimens, will produce with having process requirements of 300 bar pressure and about 400 ° C temperature.