Değişik oranlarda kalsiyum karbonat ileve edilen topraklarda çinkolu gübrelemenin mısır (Zea maize L. ) gelişimi ve antioksidatif enzim aktivitesine etkisi
Effect of zinc fertilization on growth and antioxidative enzyme activity of corn (Zea maize L. ) in different level of calcium carbonate added soils
  1. Tez No: 131683
  2. Yazar: ÖZEN MERKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
öz Farklı kireç seviyelerde çinko dozlarının mısır bitkisinde bitki boyu, yaprak sayısı, kuru madde, klorofil a, klorofil b, yaprak protein içeriği, süperoksitdismutaz enzim aktivitesi, tüm bitkide çinko, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, mangan içeriklerine etkisi araştırılmıştır. Kireç uygulaması ile bitki boyu, yaprak sayısı, kuru madde verimi, klorofil içeriği, protein içeriği, süperoksit dismutaz aktivitesi, ile çinko, kalsiyum, magnezyum ve mangan içeriği artmış, buna karşın tüm bitkide fosfor, potasyum, sodyum, demir ve bakır içerikleri düşmüştür. Çinko uygulaması ile bitki boyu, yaprak sayısı, kuru madde verimi, klorofil içeriği, protein içeriği, süperoksit dismutaz aktivitesi, ile çinko ve kalsiyum içeriği artmış, buna karşın tüm bitkide fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır ve mangan içerikleri düşmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Mısır, kalsiyum karbonat, çinko, besin elementi, süperoksit dismutaz aktivitesi.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, effect of zinc fertilizer doses in different CaCCh level on plant height, leaf number, dry mater, chlorophill-a, chloropmll-b, superoxide dimutase activity of leaf, zinc, phosphorus, potassium, magnessium, iron, cupper, and manganase content of all maize plant was investigated. Plant height, leaf number, dry mater, chlorophyll content, leaf protein content superoxide dismutaze enzym activity of leaf, calcium, magnessium, manganase and zinc concentration of plant increased with CaCOs application doses while phosphorus, potassium, magnessium, iron, cupper content of all maize plant decreased. Zinc content, plant height, leaf number, dry mater, chlorophill content, superoxide dimutase activity of leaf increased with Zn application doses while phosphorus, potassium, magnessium, iron, cupper, and manganase content of all maize plant decreased. KEY WORDS: Maize, calcium carbonate, zinc, plant nutrient, superoxide dimutase activity.