Bulanık gruplar üzerine
On vague groups
  1. Tez No: 131707
  2. Yazar: ALİ ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET BULANIK GRUPLAR ÜZERİNE Ali ÖZKAYA Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan ÇÖKER Haziran 2000, 41 Sayfa Bu çalışmada klasik anlamdaki grup kavramının belirtisiz altgrup'tan farklı olarak belirtisizleştirilmesiyle elde edilen bulanık grup ve benzeri kavramlar incelenmiş, yeni örneklerle somutlaştırılmış, karşı örneklerle zenginleştirilmiştir. Cebirdeki grup kavramının Rosenfeld (1971), Black (1937), Antony (1979), Akgül (1988), Das (1981) ve Bhattacharya ve Mukerjee (1985) kaynaklarında yapılan belirtisiz altgrup tanımından farklı bir biçimde belirtisizleştirilmesiyle oluşan bulanık gruplar bu çalışmanın ana temasım oluşturur. Bu tez çalışmasında M. Demirci' nin Journal of Mathematical Analysis and Applications' da çıkan“ Bulanık Gruplar ”ve Fuzzy Sets and Systems' de çıkan“ Belirtisiz Fonksiyonlar ve Temel Özellikleri ”ile M. Demirci ve D. Çöker' in Journal of Fuzzy Mathematics dergisine sunulmuş olan“ Bulanık Gruplar Üzerine Notlar ”adlı kaynaklar derlenmiş, yeni örnekler elde edilmiş ve uygulamaları belirlenmiştir. Bu çalışmada belirtisizlik kavramından yola çıkılarak belirtisiz eşitlik, belirtisiz fonksiyon, kuvvetli belirtisiz fonksiyon, bulanık ikili işlem tanımları gözden geçirildikten sonra, bu kavramlarla ilgili örnekler ve karşı örnekler verilmiştir. Ayrıca verilen örneklerin birinci ve ikinci mertebeden geçişliliği sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilmiştir. Daha sonra bulanık grup kavramı irdelenmiştir. Verilen küme ve ikili işlemin yarı grup, monoid ve abeliyen adını almaları için taşımaları gereken özellikler tanımlanmış ve çeşitli örneklere yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Belirtisiz Küme, Belirtisiz Eşitlik, Belirtisiz Fonksiyon, Bulanık İkili İşlem, Birinci Mertebeden Geçişli İşlem, İkinci Mertebeden Geçişli İşlem, Bulanık Kapalılık, Bulanık Yangrup, Bulanık Monoid, Bulanık Grup, Abeliyen Grup, Belirtili Fonksiyon, Belirtili Grup, Bulanık Altgrup, Bulanık Homomorfizma, Bulanık Çekirdek, Bulanık İnjektif.JÜRİ: Prof. Dr. Doğan ÇÖKER Yrd. Doç.Dr. Fatma GÖK Dr. Mustafa DEMİRCİ
Özet (Çeviri)
/ ı i u ^ SUMMARY ON VAGUE GROUPS Ali ÖZKAYA M.Sc. in Mathematics Adviser: Prof. Dr. Doğan ÇÖKER June 2000, 41 Pages This work deals with the concept of vague groups. In this work studies on vague groups, generalized form of fuzzy subgroups are collected and supported by new examples. This thesis collects some articles, improves the examples and determines several applications. The relevant articles are“Vague Groups”by M. Demirci (J. Math. Anal, and Appl.),“Fuzzy Functions and Their Fundamental Applications ”by the same author (Fuzzy Sets and Systems) and“Remarks on Vague Groups”by M. Demirci - D. Çöker (submitted to J. Fuzzy Mathematics). As a summary, in this work we introduce the concepts“fuzzy equality”,“fuzzy function”,“strong fuzzy function”together with the“vague binary operation”, and we supply some related examples and counter-examples. It is also checked that the given examples satisfy the property of being transitive of first order or second order. Later, we present the conditions whether a set with a vague binary operation is a vague semigroup, a vague monoid, a vague group or an abelian vague group. KEYWORDS: Fuzzy Sets, Fuzzy Equality, Fuzzy Function, Vague Binary Operation, Transitive of First Order, Transitive of Second Order, Vague Closedness, Vague Monoid, Vague Group, Abelian Group, Crisp Group, Crisp Function, Vague Subgroup, Vague Homomorhizm, Vague Kernel, Vague Injective. COMMUTE: Prof. Dr. Doğan ÇÖKER Assist. Prof. Dr. Fatma GÖK Dr. Mustafa DEMİRCİ 111