Protein bazlı yenebilir filmler ile bazı meyvelerin kaplanması
Edible coating of some fruits with protein based films
  1. Tez No: 131735
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET PROTEİN BAZLI YENEBİLİR FİLMLER İLE BAZI MEYVELERİN KAPLANMASI Mustafa Kemal USLU Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Temmuz 2001, 96 Sayfa Bu çalışmada, süt proteinlerine balmumu ve stearik-palmitik asit karışımının farklı oranda ilavesi ile on farklı yenebilir film çözeltisi hazırlanmış, çilek, kiraz ve kayısı örnekleri bu film çözeltileriyle kaplanmıştır. Kaplanan meyveler +3°C'de depolanarak, filmle kaplamanın depolama süresince meyvelerin bazı fiziksel ve kimyasal değişimleri üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Yenebilir filmlerle kaplamanın çilek ve kirazların raf ömrünü uzatmakta etkili olduğu, özellikle toplam süt proteinleri ve protein oranının % 30'u kadar balmumu ilave edilerek hazırlanan filmin bu meyvelerin raf ömrünü iki kat artırdığı, ancak yenebilir filmlerle kayısıları kaplamanın raf ömrünü uzatmakta etkisiz olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Yenebilir film, çilek, kiraz, kayısı, sodyum kazeinat, toplam süt proteinleri JÜRİ: Prof. Dr. Muharrem CERTEL (Danışman) Prof. Dr. Güler AYRANCI Doç. Dr. Feramuz ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EDIBLE COATING OF SOME FRUITS WITH PROTEIN BASED FILMS Mustafa Kemal USLU M. Sc. in Food Engineering Adviser : Prof.Dr. Muharrem CERTEL July 2001, 96 Pages In this study, ten different edible film solutions were prepared from milk proteins and used to coat strawberry, cherry and apricot. Fruits were stored at +3°C and effect of coating on some physical and chemical changes in fruits that occurred during storage was searched. It was found that edible coating was effective to prolong storage- time of strawberries and cherries, especially the film produced from total milk proteins and %30 beeswax increased their shelf lifes about two time, but none of them was successful to prolong storage time of apricot. KEY WORDS: Edible coating, strawberry, cherry, sodium caseinate, total milk proteins COMMITTEE: Prof Dr. Muharrem CERTEL Prof. Dr. Güler AYRANCI Doç. Dr. Feramuz ÖZDEMİR 11