Üçlü yıldız dizgesi DH leonis'te manyetik renkküre etkinliği ve yörünge dinamiğinin incelenmesi
Investigation of magnetic-chromospheric activity and orbital dynamics in the triple system DH leonis
  1. Tez No: 131748
  2. Yazar: EMRE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ÜÇLÜ YILDIZ DİZGESİ DH LEONİS'TE MANYETİK RENKKÜRE ETKİNLİĞİNİN VE YÖRÜNGE DİNAMİĞİNİN İNCELENMESİ EMRE IŞIK Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Zeki ASLAN Haziran 2002, 88 sayfa Bu çalışmada K0V+K7V türünde (Pyöt = 1.07 g) bir BY Draconis çifti ile K5V türü bir üçüncü bileşenden oluşan DH Leonis'in bileşenlerinin atmosfer etkinliği ve yörünge dinamiği incelenmiştir. 2000 yılında gerçekleştirdiğimiz yüksek çözünürlüklü Ha tayfölçümü ve yaklaşık eş zamanlı olarak yürütülen geniş bant UBV ışıkölçümü kullanılarak çift dizge bileşenlerinin renkküre ve ışıkkürelerinde yer alan manyetik etkin bölgelerin yüzey dağılımı, bunun yanında yavaş dönen üçüncü bileşenin etkinlik düzeyi araştırılmıştır. Dizgenin manyetik etkinliğinin uzun dönemli davranışı, 27 yıllık hemen hemen sürekli ışıkölçümün ışığında, etkinlik çevrimleri ve yüzey diferansiyel dönmesi bağlamında ortaya çıkarılmıştır. Yörünge dinamiği yakın çift dizgede ve üçüncü bileşende ayrı ayrı incelenmiş, uzun dönemli veriler kullanılarak üçlü dizgenin bileşenlerinin yörünge nicelikleri elde edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Etkin yakın çiftler, soğuk yıldızlarda manyetik etkinlik, üçlü yıldız dizgeleri, gök mekaniği. Jüri: Prof. Dr. Zeki ASLAN (danışman) Prof. Dr. Nuri ÜNAL Doç Dr. Varol Keskin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF MAGNETIC-CHROMOSPHERIC ACTIVITY AND ORBITAL DYNAMICS IN THE TRIPLE SYSTEM DH LEONIS EMRE IŞIK M.Sc. in Physics Adviser: Prof. Dr. Zeki ASLAN June 2002, 88 pages DH Leonis, a K0V+K7V type BY Draconis binary (Potb = 1.07 d), with a K5V type tertiary component has been investigated. High-resolution Ha spectroscopy and nearly simultaneous wide-band photometry carried out in 2000 and 2002 has been used to infer the surface distribution of active regions on the binary components as well as the activity level of the slowly rotating tertiary star. 27 years of nearly continuous wide-band photometry has been analysed to search for an activity cycle and surface differential rotation of the K0 component. Long-term variation in the center-of-mass velocity of the binary has also been discussed. Orbital solutions has been done for both the close binary and the tertiary components. KEYWORDS: Active close binaries, magnetic activity in cool stars, triple star systems, celestial mechanics. Committee: Prof. Dr. Zeki ASLAN (adviser) Prof. Dr. Nuri ÜNAL Assoc. Prof. Dr. Varol Keskin