Çift ve üç yıldızlı gezegen sistemlerinin mimarisinin incelenmesi
Investigating the architecture of binary and triple star exoplanetary systems
  1. Tez No: 944192
  2. Yazar: TAYLAN UMUTCAN KASAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGECAN ÖNAL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında iki ve üç yıldızlı sistemlerde gözlemlenen ötegezegen sistemlerinin mimarisi araştırılmıştır. Bu amaçla NASA Ötegezegen Arşivi'ndeki Gezegen Sistemleri Kataloğundan çeşitli özelliklerine göre seçilen çift ve üçlü yıldız sistemlerinde gözlenen gezegenlerin kütle ve yarıçaplarına göre türleri belirlenerek gezegen yörüngelerinin yıldızlarına olan yarı-büyük eksen uzunluklarına göre sıralanmasıyla sistemdeki gezegen türünün yıldızdan uzaklaştıkça gösterdiği değişim araştırılmıştır. Araştırmada en az iki gezegeni olan çift ve üçlü yıldız sistemlerine ait mimariler ayrı ayrı ele alınmıştır. Genel olarak, gezegen türü kaynaklı kütle değişimi dört tür sistem mimarisi olmasını mümkün kılmıştır. Bunlar kütlece artan, kütlece azalan, karma ve tektip. Çift sistemlerde dört tür için de örnekler mevcuttur. Tektip mimariler çift yıldız sistemlerindeki en baskın mimari türüdür. Üçlü yıldız sistemlerinde yine tektip Mimari öne çıkmakta ve bu sistemlerin küçük bir kısmı artan ve azalan mimariye sahiptir. Karma mimari ise eldeki örneklem içerisinde yoktur. Bu da gezegen oluşum sürecini etkileyen faktörlerin (uçucular, buzlar, hidrojenli bileşikler ve metallerin durumu, gezegen oluşum sürecinde meydana gelen elastik olmayan çarpışmaların etkileri, gaz ve toz rezervuarı, yörüngeler arası göç vb.) tek yıldızlardaki gezegen oluşum ve evrimine göre önemli farklılıklar içerebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the exoplanet architecture system of binary and triple star systems were investigated by using the Catalogue of Planetary Systems in the NASA Exoplanet Archive. Planet types within any system were determined according to their mass and radius, and then the change of the planet type were analyzed according to distance from the star was investigated by ordering the planetary orbits according to the semi-major axis distances to their stars. In the study, the architectures of binary and triple star systems with at least two planets were considered and investigated separately. In general, the change in mass due to the type of planet has made it possible to have four types of system architectures. These are mass increasing, mass decreasing, mixed and uniform. There are examples of all four types in binary systems. Uniform architectures are the most dominant type of architecture in binary systems. In triple star systems, uniform architectures are again predominant and a small fraction of these systems have ascending and descending architectures. Mixed architectures are absent in the present sample. This indicates that the factors affecting the planet formation process (volatiles, ices, hydrogen compounds and metals, the effects of inelastic collisions during planet formation, gas and dust reservoir, inter-orbital migration, etc.) may have significant differences compared to planet formation and evolution in single stars.