Tarım toprağından aerobik denitrifikasyon bakterilerinin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of aerobic denitrifiers from agricultural soil
  1. Tez No: 131750
  2. Yazar: EBRU ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYAHAN FIŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET TARIM TOPRAĞINDAN AEROBİK DENİTRİFİKASYON BAKTERİLERİNİN İZOLASYONU VE KARAKTERİZASYONU Ebru Çelen Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Dr. Mehmet Akif Kılıç Haziran 2002, 62 Sayfa Bu çalışmada tarım toprağından (Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi sera alam) aerobik deniteifikasyon bakterileri izole edilmiştir. Denitrifikasyon genel olarak, bitkiler tararından kullanılabilir azot formunu (NO3) topraktan uzaklaştıran bir işlem olarak tanımlanır. Azot kaynaklarının kaybolması ise bitki gelişimini olumsuz etkiler ve buna bağlı olarak da tarımsal ürünlerin azalmasına neden olur. Antalya bir ta rım kenti olduğundan, tarımsal faaliyetleri etkileyen biyolojik denitrifikasyondan sorumlu mikroorganizmaların tanımlanması önemlidir. Bununla birlikte aerobik denitrifikasyon bakterilerinin yayılışı ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Ayrıca, bakterilerdeki aerobik denitrifikasyondan sorumlu enzim sisteminin (periplazmik nitrat redüktaz) işlevi tam olarak belirlenememiştir. Periplazmik nitrat redüktaz enzimine sahip farklı bakterilerin farklı habitatlardan izole edilmesi hem yayılışlarını hem de işlevlerini ortaya konulmasında önemlidir. Tarım toprağından izole edilen 60 bakteriden 39'unun oksijenli koşullarda nitratı nitrite indirgediği, diğer 21 bakterinin ise indirgemediği belirlendi. Oksijenli koşullarda nitratı nitrite indirgeyebilen izolatların 33 'üne biyokimyasal testler yapıldı ve dört izolat Pseudomonas olarak tanımlandı. Farklı azot kaynaklarında (NH3, NO3 ve NH3 + NO3) büyütülen bakteri izolatlarının çoğalmalarına bağlı olarak nitrit biriktirme özellikleri belirlendi. Azot kaynağı amonyak olan ortamda, izolatların hiçbirinin nitrit biriktirmediği, nitratlıortamda, amonyak + nitratlı ortama kıyasla izolatların kültürlerinde yüksek seviyede nitrit biriktiği gözlendi. Bakteri izolatlanın oksijenli koşullarda nitratı nitrite indirgemesinden sorumlu enzimin varlığı biyolojik olmayan elektron vericisi MV^ boyası kullanılarak ortaya konuldu. Test edilen yedi izolatın dördünde (Ali, C2, C8 ve E2) periplazmik nitrat redüktaz enzim aktivitesi belirlendi diğer üç izolatta (B4, D3 ve D8) enzim aktivitesi gözlenmedi. ANAHTAR KELİMELER: Denitrifıkasyon, aerobik denitrifikasyon, aerobik nitrat redüksiyonu, periplazmik nitrat redüktaz, bakteri izolatları. JÜRİ: Prof. Dr. Kayahan Fışkın Doç. Dr. Hüseyin Basım Öğret. Gör. Mehmet Akif Kılıçii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ISOLATION AND CHARACTERISATION OF AEROBIC DENITRIFIERS FROM AGRICULTURAL SOIL Ebru Çelen MSc Thesis, Department of Biology Supervisor: Dr. Mehmet Akif Kılıç June 2002, 62 pages Aerobic denitrifiers were isolated from a greenhouse at the Akdeniz University, Agriculture Faculty. Denitrification is generally accepted as a process which removes the usable nitrogen form (NO3) of plants from soil. Loss of bioavailable nitrogen forms from soil has a negative effect on plant development and in turn soil productivity. Identification of denitrifiers is important as they affect agricultural activity, and the province of Antalya is one of Turkey's main agricultural centres. Furthermore, studies on the diversity and distribution of aerobic denitrifiers are limited. The function of periplasmic nitrate reductase, responsible for aerobic nitrate reduction, is not clearly understood. Isolation of different bacterial groups demonstrating aerobic nitrate reduction activity, from different habitats, is necessary in order to conduct research on the diversity of these bacteria and function of the periplasmic nitrate reductase. In this study, 60 bacteria were isolated from the soil, 39 of them showed nitrate reduction under aerobic conditions, whereas the other 21 did not. Several tests have been performed for characterisation of these aerobic nitrate reducers and 4 of these isolates were identified as Pseudomonas. Nitrite production under aerobic conditions was tested using different nitrogen forms (NH3, NO3 ve NH3 + NO3) as sole nitrogen sources. It was found that when ammonium was the sole nitrogen source, none of the tested isolates produced nitrite. mWhen nitrate was the sole nitrogen source, nitrite production was higher than when ammonium and nitrate were the sole nitrogen source. In the bacterial isolates, the enzyme responsible for aerobic nitrate reduction under aerobic conditions was identified as a periplasmic nitrate reductase using MV* dyes as non-biological electron donors. In tested seven bacterial isolates, four of them (All, C2, C8 and E2) showed periplasmic nitrate reductase enzyme activity and the other three ((B4, D3 and D8) did not. KEY WORDS: Denitrification, aerobic denitrification, aerobic nitrate reduction, periplasmic nitrate reductase, bacterial isolates. COMMTTEE; Prof Dr. Kayahan Fışkın Doç. Dr. Hüseyin Basım öğret. Gör. Mehmet Akif Kılıç iv