Afyon bölgesindeki tüberküloz olgularının löwenstein-jensen, bactec ve Tk medium yöntemleri ile saptanıp dört major ilaca karşı dirençlerinin belirlenmesi
Detection of mycobacterim tubeculosis by löwenstein-jensen, BACTEC, TK medium and evaluation of the resistance of the isolated strains agains four major drug in Afyon region
- Tez No: 131799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada 280 klinik örnek Erlich Ziehl Neelsen boyama yöntemi, Lowenstein-Jensen, BACTEC 460TB ve TK MEDIUM kültür yöntemleri ile incelemeye alınıp tüberküloz açısından değerlendirilmiştir. incelen 280 klinik örneğin 4 Tinden (% 14,6) çalışılan yöntemlerle pozitif sonuç alınmıştır. Pozitif bulunan 41 örnekten, 38 (%92,7) tanesi Erlich Ziehl Neelsen yöntemi ile 31 tanesi (%75,6) Lowenstein-Jensen, 23 tanesi (% 56,1) BACTEC 460TB ve 21 tanesi (% 51,2) TK MEDIUM kültür yöntemleri ile pozitif bulunmuştur. Uygulanan niasin identifikasyon testi ve NAP identifikasyon testi sonrasında 41 susun 26 (%63,4) tanesinin M. tuberculosis kompleks, 15 (% 36,6) tanesinin MOTT basilleri olduğu tanımlanmıştır. İzole edilen 26 M. tuberculosis susunun 13 (% 50) tanesinde ilaç direncine rastlanmazken kalan 13 susta İzoniazid'e dirençli 1 (%7,69) suş, Etambutola dirençli 2 (%15,39) suş, Streptomisin' e dirençli 1 (%7,69) suş bulunmuştur. İki ilaca birden dirençli suş sayısı 5 (% 38,6) ve tüm ilaçlara dirençli suş sayısı 4 (% 30,77) olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : M. tuberculosis, Lowenstein-Jensen, BACTEC TB460, TK MEDIUM, Major İlaç Direnci.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 280 clinic specimens were investigated for assigment of tuberculosis by Erlich Ziehl Nieelsen smear strain method, Lowenstein- Jensen, BACTEC 460TB ve TK MEDIUM culturel methods. Fourty one of 280 clinic specimens (%14,6) were positive by these methods. 38 (% 92,7) of these specimens found by Erlich Ziehl Nieelsen smear strain method, 31 (% 75,6) by Lowenstein-Jensen, 23 by (% 56,1) BACTEC 460TB and 21 by (% 51,2) TK MEDIUM. NAP identification and Niacin identification test was applied for Mycobacterium strains. 26 (% 63,4) of 41 isolates were identified as M. tuberculosis complex and 15 (%36,6) were as MOTT bacilli. Thirteen (%50 ) of 26 isolated M. tuberculosis complex strains were not resistant to any major drug. But 13 of these isolates were resistant to the îsoiniazid, etambutol and streptomicin are 1 (% 7,69) strains, 2 (%15,39) strains and 1 (% 7,69) strains respectively. There were 5 (% 38,6) strains resistant to two of the drugs and 4 (% 30,77) strains were resistant to four of the drugs. Key Words : M. tuberculosis, Lowenstein-Jensen, BACTEC TB460, TK MEDIUM, Major Drug Resistant.