Besicilerde vankomisine dirençli enterekok araştırılması
  1. Tez No: 131798
  2. Yazar: ERGUN METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KALELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada Denizli ve çevresindeki 1 1 1 besici ve 72 sığırdan alınan dışkı ve rektai sürüntü örneklerinde vankomisine dirençli enterokok kolonizasyonu araştırılmıştır. Herbir dışkı ve rektai sürüntü örneği vankomisin(6 ug/ml) içeren ve içermeyen olmak üzere Enterococcosel agar ve Enterococcosel broth besiyerlerine ekilmiştir. Enterococcosel agar 24 saat, Enterococcosel broth 48 saat inkube edilmiştir. Yüzonbir besiciden 96 (%84.6) enterokok susu izole edilmiştir. Bunlar E.faecalis 38 (%39.6), E.faecium 27 (%28.1), E.raffinosus 8 (%8.3), E.durans 7 (%7.3), E.hirae 7 (%7.3), E.avium 5 (%5.2), E.pseudoavium 3 (%3.1) ve E.dispar 1(%1) olarak identifiye edilmiştir. Sığırlardan izole edilen 65 suş 21 (%32.3) E.faecalis, 16 (%24.6) E.faecium, 9 (%13.8) E.durans, 5 (%7.7) E.hirae, 4 (%6.2) E.avium, 4 (%6.2) E.pseudoavium, 3 (%4.6) E.raffinosus ve 3 (%4.6) E.dispar olarak tanımlanmıştır. Vankomisin ve teikoplanine dirençli enterokok susu izole edilmemiştir. Besicilerde 1 tane yüksek düzey streptomisine dirençli suş, sığırlarda ise 6 yüksek düzey gentamisin dirençli suş bulunmuştur.. Besicilerden izole edilen suşlarda 96 susta ampisilin direnci %2.1, penisilin direnci %8.3, sefaklor direnci %42.7, siprofloksasin direnci %78.6, sefalotin direnci %32.3, tetrasiklin direnci %34 olarak bulunmuştur. Sığırlardan izole edilen enterokok suşlarında ampisilin direnci %10.8, sefaklor direnci %10.8, siprofloksasin direnci %15.3, sefalotin direnci %23.1 olarak bulunmuştur. Sığırlardan izole edilen enterokok suşlarında penisilin ve tetrasiklin dirençli suş saptanmamıştır. Enterokok izolasyonu açısından rektai sürüntü ve dışkı örnekleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Enterococcosel broth besiyeri enterokok izolasyonu için Enterococcosel agar besiyerine göre daha uygun bulunmuştur. 46Bu çalışmada vankomisine dirençli enterokok izole edilememesinin nedeninin ülkemizde avoparsin kullanımının yasaklanmış olmasına bağlı olabileceği düşünülmektedir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTİGATON OF VANCOMYCIN RESISTANT ENTEROCOCCI IN CATTLE FARMERS In this study, vancomycin resistant enterococci (VRE) colonization was investigated in stools and rectal swabs which were obtained from 111 cattle farmers and 72 cattle in Denizli. Each stool specimens and rectal swabs were inoculated onto Enterococcosel agar plate with and without vancomycin (6ug/ml) and into Enterococcosel Broth suplemented with and without vancomycin (6ug/ml). The plates incubated 37 °C for 24 h. The broths incubated 37 °C for 48 h. The enterococci species which isolated from 96 of 1 1 1 cattle farmers were included 38 E.faecalis (39.6%), 27 E.faecium (28.1%), 8 E.raffinosus (8.3%), 7 E.durans (7.3 %), 7 E.hirae (7.3%), 5 E.avium (5.2%), 3 E.pseudoavium (3.1%) and 1 E.dispar (1%) isolates. The enterococci species which isolated from 65 of 72 catties were included 21 E.faecalis (32.3%), 16 E.faecium (24.6%), 9 E.durans (13.8%), 5 E.hirae (7.7%), 4 E.avium (6.2%), 4 E.pseudoavium (6.2%), 3 E.raffinosus (4.6%) and 3 E.dispar (4.6%) isolates. It wasn't isolated vancomycin and teicoplanin resistant enterococcus strains from cattle and cattle farmers. One high level streptomycin resistant enterococci was found in cattle farmers. Six high level gentamycin resistant enterococci were found in catties. In this study we found that 2.1% ampicillin resistance, 8.1% penicillin resistance, 42.7% cefaclor resistance, 78.6% ciprofloxacin resistance, 32.3% cephalotin resistance and 34% tetracycline resistance in 96 enterococcus strains from cattle farmers. 10.8% ampicillin resistance, 10.8% cefaclor resistance, 15.3% ciprofloxacin resistance and 23.1% cephalotin resistance in 65 enterococcus strains from catties. It was not determined that penicillin and tetracycline resistance to enterococcus strains which were isolated from catties. 48It wasn't found that there were a significant difference between rectal swabs and stool specimens for enterococci isolation. It was found that Enterococcosel broth was better than Enterococcosel agar for enterococcus isolation. We think that the reason for no VRE in our study is banned to use of avoparsin. 49