Çocuklarda desfluran-sevofluran anestezisinin idame ve derlenme üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of maintenance and recovery characteristics of desflurane and sevoflurane in children
  1. Tez No: 131872
  2. Yazar: SÜLEYMAN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
7.0ZET Bu çalışmada çocuklarda kısa süreli cerrahi girişimlerde anestezi idamesinde kullanılan desfluran ve sevofluramn özellikleri karşılaştırıldı. Yaşlan 4-12 olan 50 çocuk çalışmaya alındı Anestezi indüksiyonundan 30 dk önce 0.5 mg/kg midazolam oral uygulandı. Anestezi indüksiyonu için 2-2.5 ug/kg propofol, 10 ng/kg alfentanil ve 0,1 mg/kg sisatrakuryum verildikten sonra hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı ve anestezi idamesi için %60 N2O ile birlikte % 6-7 desfluran (grup I) ve 2-2,5 % sevofluran (grup II) uygulandı. Cerrahi başlamadan önce, hastalara postoperatif analjezi için 20 mg/kg parasetamol rektal uygulandı. Postoperataif bulantı-kusma insidansını azaltmak için 150 |ig/kg deksamethason verildi. Sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB) ve kalp atım hızı (KAH) indüksiyon öncesi, indüksiyon ve entübasyon sonrası, cerrahi başladıktan 5., 10. ve 20. dk. sonra ve anestezi sonunda, ayrıca postoperatif 45. dk'ya kadar 10 dk. ara ile kaydedildi. Anestezik ajanlar operasyon bitiminde kesildi. Ekstübasyon ve derlenme zamanı kaydedildi. Ekstübasyon zamanı anestezik gazların kesiminden, ekstübasyona kadar geçen süre, derlenme zamanı anestezik gazların kesiminden Aldrete skoru 8 oluncaya kadar geçen süre olarak tanımlandı. Ajitasyon üç puanlı skorlama ile değerlendirildi. Olguların demografik verileri, anestezi ve operasyon süreleri benzer bulundu. Hemodinamik parametreler değerlendirildiğinde, indüksiyon sonrası SAB, DAB ve OAB'ı iki grupta da istatistiksel olarak düşük bulundu (p0.05). Her iki grupta postoperatif kusma insidansında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak çocuklarda propofol indüksiyonu sonrası desfluran ve sevofluramn anestezi idamesinde güvenle kullanılabileceği kanısındayız. ANAHTAR KELİMELER: pediatrik anestezi, desfluran, sevofluran. 49
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY COMPARISON OF MAINTENANCE AND RECOVERY CHARACTERISTICS OF DESFLURANE AND SEVOFLURANE IN CHILDREN In this study, the characteristics of desflurane and sevoflurane were compared when used for maintenance of anesthesia in short-term surgery on children. Fifty children 4-12 yr of age were studied. Thirty minutes prior to the induction of anesthesia, all patients received 0.5 mg/kg midazolam orally. They were randomly assigned to receive 6-7 % desfurane (group I) and 2-2,5 % sevoflurane (group II) with 60 % nitrous oxide in oxygen for maintenance of anesthesia after patients given 2-2.5 mg/kg propofol, 10p.g/kg alfentanyl and 0,1 mg/kg cisatracuryum for anesthesia induction. Two minutes after all patients were intubated. Before surgery, patients received 20 mg/kg paracetamol rectally for postoperative analgesia. Dexamethasone 150 ug/kg was given to reduce the incidence of postoperative nausea and vomiting. Systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (OAP) and heat rate (HR) were measured: before induction, after induction and entubation, 5, 10, 20 minutes after surgery and at the end of anesthesia. In postoperative period, hemodynamic parameters were recorded every 10 minutes for 45 minutes. Administration of anesthetic agents was terminated at the end surgery. At the end of the operation extubation and recovery times were determined. Extubation time was defined as the time from discontinuation of anesthetics to extubation. Recovery time was measured from the time the anesthetics were discontinued until the patients achieved a score of 8 on the Aldrete score. Agitation was evaluated by using the three -point score. There were no differences between the demographic data, anesthesia and operation periods of the cases.