Manyetik rezonans görüntüleme ile meme lezyonlarının benign-malign ayırımı
Differentiating benign from malignant breast lesions using magnetic resonance imaging
- Tez No: 131873
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF KIZILKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tipi olup kanser nedeniyle ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Meme MRG lezyonları saptamadaki üstün duyarlılığı nedeniyle son zamanlarda meme görüntüleme alanında giderek artan önem kazanmaktadır. Lezyonların morfolojik ve dinamik özelliklerini saptama yeteneğinden dolayı konvansiyonel görüntüleme yöntemlerinin (ultrasonografi, mamografi gibi) yeterince aydınlatamadığı lezyonlarının tanısına yardımcı olabilmektedir. Bu çalışmada amacımız, lezyonların morfolojik ve dinamik özelliklerini meme MRG ile inceleyerek benign ve malign lezyonların ayırımında MRG'nin etkinliğini saptamaktı. Mamografik, ultrasonografik ve/veya palpasyonla memesinde lezyon saptanan 30 olguya çift taraflı meme koili kullanılarak 1.5 T MR cihazı ile meme MRG yapıldı. İncelemelerde aksiyel T1 ağırlıklı TSE, aksiyel ve sagital yağ baskılı T2 ağırlıklı TSE ve aksiyel T1 ağırlıklı 3D-FLASH sekansları kullanıldı. Lezyonlar morfolojik (şekil, kontur, kontrastlanma şekli) ve dinamik (başlangıç kontrastlanma oranı, zaman-SI eğrisi tipi) Özelliklerine göre değerlendirildi. Oluşturulmuş skorlama sistemine uygun olarak her bir lezyon için bir skor belirlendi. Skoru 5 puan veya üzerinde olan lezyonlar malign olarak kabul edildi. Daha sonra sonuçlar histopatolojik bulgularla karşılaştırıldı. Histopatolojik incelemeler sonucunda lezyonların 28'inin benign, 21'inin malign olduğu belirlendi. Tüm malign lezyonların skoru 5 veya 5'in üzerindeydi, iki benign lezyonun skoru 5 olarak bulundu. Çalışma sonunda meme lezyonlarının benign-malign ayırımında duyarlılık %100, özgüllük %93, pozitif öngörü değeri %91, negatif öngörü değeri %100 ve doğruluk %96 olarak bulundu. Sonuç olarak, bulgularımız skorlama sisteminin benign-malign lezyonların ayırımına katkı sağladığını göstermektedir, özgüllüğün daha da yükseltilmesi için internal septasyon varlığının skorlama sistemi morfolojik kriterlerine eklenebileceği düşünülmektedir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY DIFFERENTIATING BENIGN FROM MALIGNANT BREAST LESIONS USING MAGNETIC RESONANCE IMAGING Breast cancer is the most frequently diagnosed malignancy and the second leading cause of cancer mortality in women. Magnetic resonance imaging (MRI) of the breast has gained increasing importance in the field of breast imaging due to the technique's unsurpassed sensitivity. Because of the technique's unique ability to provide morphologic and dynamic features of the lesions, breast MRI can be used to assist in differential diagnosis of conventionally questionable lesions (i.e. mammography, ultrasonography). The aim of our study was to reveal the effectiveness of breast MRI in differentiating benign from malignant breast lesions by analyzing morphologic and dynamic features of the lesions. Thirty patients with mammographic, ultrasonographic and/or palpable lesions were underwent breast MRI with double breast coil at 1.5 T system. The patients were examined using axial T1 -weighted TSE, axial and sagittal fat saturated T2-weighted TSE and axial T1 -weighted 3D-FLASH sequences. All lesions were analyzed regarding their morphologic (shape, margin type, enhencement pattern) and dynamic (initial enhencement rate, time-signal intensity curve type) features. Each lesion was assigned a score according to an established scoring system. Lesions with at least 5 points were considered to be highly suggestive of malignancy. Finally, the results were correlated with histopathologic findings. Histopathologic analysis revealed 28 benign and 21 malignant lesions. The scores of all malignant lesions were over 4 points. There were 2 benign lesions with 5 points. The sensitivity, specivity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy, in differentiating benign from malignant breast lesions, were %100, %93, %91, %100 and %96, respectively. In conclusion, our results show that scoring system is helpful in differentiating benign from malignant breast lesions. The presence of internal septation may be added to the scoring system as a morphologic criterion to increase the specitivity.