Artroskopik cerrahi girişim uygulanan günübirlik hastalarda intraartiküler uygulanan farklı ajanların postoperatif analjezi kalitesi ve ek analjezik ajan ihtiyacı açısından karşılaştırılması
A comparitive study on the analgesic effect of intra-articular ketamine, morphine and ketamine plus morphine for postoperative pain management after arthroscopic surgery
  1. Tez No: 131875
  2. Yazar: ÖZGÜL TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEYLAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Artroskopflc diz cerrahisi sonrası postoperatif analjezide günümüzde lokal anestezikler ve opioidler sıklıkla intraartiküler (ÎA) yoHa kullanılmaktadır. Çalışmamızda dissosiyatif anestezik bir ajan olan ketaminin ÎA kullanımının etkinliğinin araştırılmasını amaçladık. Etik kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra diz artroskopisi uygulanacak 75 olgu çalışmaya alındı. Tüm olgulara standart genel anestezi indüksiyonu ve idamesi uygulanarak rastgele 3 gruba ayrıldı. Grup I' de 20 mi volüm (serum fizyolojik) içinde 0,7 mg/kg ketamin HC1, II' de 5 mg morfin HC1, IU'de ise 2,5 mg morfin + 0,7 mg/kg ketamin HC1 turnike açılmadan 10 dakika önce İA yolla uygulandı. Peroperatif dönemde hemodinamik parametreler izlendi. Postoperatif 5, 15, 30, 60, 2, 6, 12, 24. saatlerde VAS, VRS, sedasyon değerlendirildi. VAS 5 ve üzerindeki değerlerde ek analjezik uygulandı. Analjezik uygulama saatleri ve yan etkiler kaydedildi. Olguların demografik ve hemodinamik özellikleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak farklılık saptanmadı (p>0,05). Guruplarda postoperatif analjezi değerlendirildiğinde; grup IIP de daha ryi analjezi kalitesi sağlandığı saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARATIVE STUDY ON THE ANALGESIC EFFECT OF INTRA-ARTICULAR KETAMINE, MORPHINE AND KETAMINE PLUS MORPHINE FOR POSTOPERATIVE PAIN MANAGEMENT AFTER ARTHROSCOPIC SURGERY Intra-articular local anaesthetics and opioids are commonly used for the management of postoperative analgesia after arthroscopic knee surgery. The aim of this study was to compare the analgesic effectiveness of intra-articular ketamine with intra-articular morphine for the management of postoperative pain after arthroscopic surgery. Seventyfive healthy patients undergoing knee arthroscopic surgery were randomly assigned to one of the three treatment groups. Group I (n=25) received 0.7 mg/kg ketamine intra- articularly, Group II (n=25) received 5 mg morphine intra-articularly and Group III (n=25) received 2,5 mg morphine and 0.7 mg/kg ketamine intra-articularly 10 minutes before the deflation of tourniquet. All drugs were diluted with saline up to 20 mL. After surgery, patients were evaluated for pain, sedation, haemodynamic parameters and side effects were recorded at 5,15,30,60 minutes and 2,6,12 and 24 hours postoperatively. There were no statistically significant differences in demographic data between groups, and no great variations or differences in the haemodynamic data. No statistically significant differences were found among the three groups in sedation scores at any tune after postoperative period.