Koroner arter cerrasinde, sevofluran ve yüksek doz fentanil anestezilerinin, hemodinami ve postoperatif derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of sevoflurane and high-dose fentanyl anesthesia for haemodynamic and postoperative recovery in coronary arter surgery
- Tez No: 131879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİDAN ARAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmamızda, koroner arter bypass greftleme yapılacak olgularda sevofluran ve düşük doz fentanil anestezisi ile yüksek doz fentanil anestezisinin, hemodinamik ve postoperatif derlenme üzerine etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmaya, elektif koroner arter bypass greftleme operasyonu planlanan yaşlan 35-80 arasında, ASA II-III grubuna giren 55 olgu alındı ve rastgele iki gruba ayrıldı. Grupl'e (n=28) indüksiyonda 0.2mg/kg diazepam, 0.1mg/kg pankuronyum, 10ug/kg fentanil yapıldı, sevofiurane (%2) başlandı. Grup H'ye 0.2mg/kg diazepam, 0.1mg/kg pankuronyum, 50(xg/kg fentanil yapıldı. Anestezi idamesi, Grup I'de sevofluran end tidal (%2) oluncaya kadar, 5ug/kg/30 dk fentanil, Grup H'de ise 15ug/kg/30 dk fentanil ile sağlandı. Olguların hemodinamik bulguları, indüksiyondan önce, indüksiyondan sonra, entübasyondan sonra, insizyondan sonra, sternotomiden sonra, aort kanülasyonundan önce, pompa çıkışı 15.dk, cerrahi bitimi ve postoperatif 2.saatte bakıldı ve kaydedildi. Olguların spontan göz açma, oriyanyasyon, ekstübasyon ve Yoğun Bakım Ünitesi'nde kalış zamanlan kaydedildi. Gruplar arasında demografik veriler ve operasyon süreleri bakımından fark yoktu. Çalışmamızda kalp tepe atımı sadece entübasyon sonrasında Grup I'de anlamlı olarak yüksek bulunmuş, diğer ölçümlerde fark saptanmamıştır. Ortalama arter basıncı Grup II' de sternotomi sonrasında ve aort kanülasyon öncesinde anlamlı olarak yüksek bulunmuş diğer ölçümlerde fark saptanmamıştır. Periferik oksijen basıncı, ısı, santral venöz basınç, ortalama pulmoner arter basmcı, pulmoner kapiller wedge basıncı değerleri arasında fark 61saptanmamıştır. Kardiyak output ve kardiyak indeks gruplar arasında değerlendirildiğinde, insizyon sonrası ölçüm dışında tüm ölçümlerde Grup İP de Grup I'den anlamlı olarak yüksek bulundumuştur. Sistemik vasküler rezistans, sistemik vasküler rezistans indeksi, pulmoner vasküler rezistans ve, pulmoner vasküler rezistans indeksi bütün dönemlerdeki ölçümlerde iki grup arasında fark bulunmadımıştır. Left ventricul stroke work ve indeksinde Grup Fde tüm ölçüm dönemlerinde, Grup IF de ise sternotomi sonrası ve postoperatif 2.saat dışındaki değerler başlangıç değerlerinden düşük bulunmuştur. Her iki grubun intraoperatif kan gazı, kan, taze donmuş plazma ve ilaç gereksinimi farksız bulundu. Olguların postoperatif derlenme kriterleri Grup I'de Grup II' ye göre anlamlı olarak kısa bulunmasına rağmen yoğun bakım ünitesinde kalış süresi farksızdı. Sonuçta, sevofluran ve düşük doz fentanil anestezisinin yüksek doz fentanil anestezisi kadar hemodinamik stabilite ile birlikte daha erken derlenme ve ekstübasyona olanak sağlaması nedeniyle, koroner arter bypass greftleme operasyonlarında tercih edilebilir iyi bir seçenek olduğu kanısındayız. 62
Özet (Çeviri)
A COMPARISON OF SEVOFLURANE AND HIGH-DOSE FENTANYL AJ4ESTHESIA FOR HAEMODYNAMIC AND POSTOPERATIVE RECOVERY IN CORONARY ARTER SURGERY SUMMARY We aimed to compare the haemodynamic effects and recovery of sevoflurane plus low-dose fentanyl with high-dose fentanyl anesthesia in patients undergoing coronary arter surgery. Fifty-five patients aged 35-80 years and in American Society of Anesthesiologists physical status group II-III were randomly included into the study. After standart premedication, patients received intravenous 0.2 mg/kg diazepam and 0.1 mg/kg pancuronium and, in group I, 10 ng/kg fentanyl plus 2% end-tidal sevoflurane; in group II, 50 ug/kg fentanyl for induction; 2% end-tidal sevoflurane plus 5 ug/kg/30 min fentanyl in group I; 15 ug/kg/30 min fentanyl in group II were added for maintenance. Haemodynamic measurements before and after induction and intubation, after incision and sternotomy, before aortic cannulation, 15 minutes after pump, at the end of surgery and at 2nd postoperative hour were performed; time of spontaneous eye opening, orientation, extubation and the period in intensive care unit were recorded.