Rejyonal intravenöz anestezi'de lidokain ve lidokaine eklenen sufentanil, tramadol ve klonidin
The addition of sufentanil, tramadol, clonidine to lidocaine for intravenous regional anaesthesia
- Tez No: 131878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Çalışmamızda, rejyonal intravenöz anestezi(RİVA) tekniği ile elektif el-el bileği cerrahisi planlanan 60 olguda lidokain ve lidokaine eklenen sufentanil, tramadol ve klonidin'in duyusal ve motor blok oluşma ve geri dönüş süreleri, anestezi kalitesi, cerrahi alanın kansızlığı, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik parametreler, intraoperatif ve postoperatif ağrı ve sedasyon değerlendirmeleri ile yan etkiler üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. GrupL(n=15):35ml 3mg/kg %0.5'lik lidokain+5ml serum fizyolojik ile 40ml'ye tamamlandı. GrupLS(n=15):35ml 3mg/kg %0.5'lik lidokain+5ml serum fizyolojik içinde 25 ug sufentanil' le 40ml'ye tamamlandı. GrupLT(n=15):35ml 3mg/kg %0.5'lik lidokain+5ml serum fizyolojik içinde lOOmg tramadol'le 40ml'ye tamamlandı. GrupLK(n=15):35ml 3mg/kg %0.5'lik lidokain+5ml serum fizyolojik içinde lug/kg klonidin'le 40ml'ye tamamlandı. GrupL, LS, LT ve LK'da demografik bulgular, pre-intraoperatif hemodinamik veriler, turnike süresi, operasyon süresi açısından aralarında fark saptanmadı. Sensoryal blok başlama zamanı grupL'de diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede uzun(p0,05). Sonuç olarak; RİVA'da lidokaine eklenen sufentanil, tramadol ve klonidinin sensoryal blok başlama zamanım kısalttığı, turnike ağrısı başlama zamanım geciktirdiği ve intraoperatif opioid betimini azalttığı, ancak postoperatif ağrıda etkili olmadığı görüldü. Her üç ajanında RİVA'da kullanılabileceğini düşünmekteyiz. 72
Özet (Çeviri)
THE ADDITION OF SUFENTANIL, TRAMADOL, CLONIDINE TO LIDOCAINE FOR INTRAVENOUS REGIONAL ANAESTHESIA SUMMARY In our study, in 60 cases scheduled for hand and wrist surgery by intravenous regional anaesthesia(IVRA), lidocaine, sulfentanil added to lidocaine, tramadol and clonidine have been planned to be investigated for the onset and offset of the motor and sensory blocks, the quality of the anesthesia, the exsanguination of the operation site, intraoperative and postoperative parameters, and intraoperative and postoperative pain and sedation evaluations with the side effects. GroupL(n=15):35ml of 3mg/kg of % 0.5 lidocaine has been added to 5ml of the isotonice saline 40ml. The groupLS(n=15):35ml of 3mg/kg of %0.5 lidocaine has been added to 25ug sulfentanil in 5ml of isotonice saline 40ml. The groupLT(n=15):35ml of 3mg/kg of %0.5 lidocaine has been added lOOmg tramadol in 5ml of isotonice saline 40ml. The groupLK(n=15):35 ml of 3mg/kg of %0.5 lidocaine has been added to 1 ug/kg clonidine in 5ml of isotonice saline 40ml. In the groupL, LS, LT and LK there were no differences between the demographic findings, the pre-intraoperative hemodynamic data, the duration of the tourniquet and of the operation. In the group L as compared to other groups the time of the onset of the sensory block was statistically significantly longer(p0.05). As a conclusion, it has been observed that sulfentanil addition to lidocaine, tramadol and clonidine have shortened the onset time of the sensorial block, have delayed the onset time of the tourniquet pain and have reduced the intraoperative consumption of the opioids but have not effected the post operative pain. We think that all there agents can be used for IVRA. 74