Cascading of data compression techniques
- Tez No: 13188
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. MÜRŞİT ESKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
VERİ SIKIŞTIRMA TEKNİKLERİNİN KADEMELENDIRILMESÎ ÇELİK, Zeynep Arzu Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : DOÇ. DR. A. Mürşit Eskicioğlu 181 Sayfa, Şubat 1991 ÖZET Veri sıkıştırma tekniklerinin genel özelliği, sıkıştıracakları verideki artıklık tipine fazlaca bağlı olmalarıdır. Her teknik farklı artıklıkları azaltmayı ya da ortadan kaldırmayı amaçlar. Tekniklerin kademeli olarak arka arkaya kullanılması, değişik veri fazlalıklarını azaltır ve tek bir tekniğin kullanılmasına oranla daha iyi sıkıştırma sağlar. Beş ana sıkıştırma tekniğinin kademelendirilmelerini içeren bir yazılım, deneysel sonuçlarla bu fikri desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Anahtar sözcükler ve sözcük grupları : veri sıkıştırma, sıkıştırmanın açılımı, haber teorisi, kodlama, veri fazlalığı, tekniklerin kademelendirilmeleri. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.05 iv
Özet (Çeviri)
CASCADING OF DATA COMPRESSION TECHNIQUES ÇELİK, Zeynep Arzu Faculty of Engineering Department of Computer Engineering, M. S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof. Dr. A. M. Eskicio§lu 181 Pages, February 1991 ABSTRACT A general characteristic of data compression techniques is that they highly depend on the type of redundancy contained in the data. Each technique targets at reducing different redundancy types. Cascading different compression techniques reduces different redundancies rather than a single one. It involves all the advantages offered by the techniques in the cascaded sequence, resulting in better compression results compared to a single technique being used alone. An implementation that cascades five basic compression schemes is used to support this idea with experimental results. Keywords and Phrases : data compression, decompression, information theory, coding, data redundancy, cascading techniques Science Code : 619.02.05 iii