Steady state analysis of natural gas distribution network systems
Tam olarak kontrol edilebilen çift çıkışlı endüksiyon generatörünün modellenmesi ve kalıcı durum analizi
- Tez No: 13187
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİBORZ RASHİDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET DO?AL GAZ DA?ITIM ŞEBEKESİNİN KARARLI DURUMDAKİ ANALİZİ KARABIYIK, Sami Yüksek Lisans Tezi, Petrol Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fariborz RASHIDI Şubat 1991, 193 sayfa Bu çalışma gaz dağıtım şebekelerinin basınç - çıktı analizinin, gaz şebekelerine ilişkin kanunların simültane uygulanmasıyla çözümünü amaçlamıştır. Literatürde yayınlanan metodlardan farklı olarak, bu teknik bilinmeyenleri her bir sistem elemanındaki gerçel çıktılar olan homojen denklem sistemleriyle çözüme gitmektedir, bu da sistemin basınç haritasının çıkartılabilmesini olanaklı kılar. Denklem sisteminin çoğunlukla doğrusal oluşu ve doğrusal olmayan bölümünün ikinci derece denklemlerden oluşması nedeniyle, sonuca hızlı ve güvenilir bir şekilde yaklaşan Newton - Raphson metodu etkin bir şekilde kullanılmıştır. Bu çalışmada geliştirilen simültane çözüm tekniği vedaha önce geliştirilmiş olan Hardy Cross metodu, Renouard metodu, ve Stoner metodu için bir bilgisayar program paketi geliştirilmiş, ve bu paket yardımıyla örnek şebekeler üzerinde karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda, bu çalışmada geliştirilen tekniğin daha önce literatürde yayınlanan metodlardan daha ekonomik ve bir çok durumda daha doğru sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Basınç - çıktı analizi, gaz şebekesi, şebeke kanunları, doğrusal ol mayan denk 1 emi er, ekonomi, doğruluk. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 617.01.00 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STEADY STATE ANALYSIS OF NATURAL GAS DISTRIBUTION NETWORK SYSTEMS KARABIYIK, Sami 11. Sc. in Petroleum Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Fariborz Rashidi February 1991, 193 pages This work aims at pressure-throughput analysis of gas distribution network systems by simultaneous application of laws governing gas networks. This technique which differs from the reported methods in literature results in a set of homogeneous system of equations with unknowns being the real throughputs at each pipeleg and subsequently pressure map of the system can be constructed. The nonlinear section of the system of equations which is of the second order is minor with regard to the linear section and therefore Newton-Raphson method of solution is conveniently fast and straight forward. A computer package was developed and few networks were analysed using modified Hardy Cross method, Renouard Method, Stoner method and this method. Comparison of results show that the last method is more efficient and in most cases more accurate than all the mentioned methods. iiiKey words : Pressure-throughput analysis, gas network, network laws, nonlinear equations, efficiency, accuracy. 617.01.00 IV