Elektif sezaryen operasyonlarında, desfluran anestezisinin anne hemodinamisi ile anne ve bebek derlenmesi üzerine olan etkilerinin sevofluran ve isofluranla karşılaştırılması
Comparison of the effects of desfluran anesthesia, on mother hemodinamies and mother-infant recoveries, with sevofluran and isofluran in elective caserean operations
  1. Tez No: 131881
  2. Yazar: HALNUR ERK KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dah'ında elektif sezaryen operasyonu planlanan 60 gebe ve 60 yenidoğan olmak üzere toplam 120 olguda, desfluranın maternal ve neonatal etkilerini, sevofluran ve isofluran ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızdaki 60 gebe (A grubu); her grupta 20 olgu bulunan, A-I, A-II, A-m alt gruplanna ayrıldı. A-I alt grubuna %1 sevofluran, A-II grubuna %0.75 isofluran ve A-m alt grubuna %3 desfluran verildi. İndüksiyon sonrası ve entübasyon sonrası kalp atım hızı, sistolik arteriyel basınç, diastolik arteriyel basınç, ortalama arteriyel basınç ile periferik oksijen satürasyonu değerleri ölçülerek kaydedildi. İndüksiyon - doğum ve cilt insizyonu - doğum süreleri saptanıp kaydedildi. Göbek kordonu klemplendikten hemen sonra arteriyel kan gazı örnekleri alınarak pH değerleri saptandı. Anestezinin sonîandırılmasından sonra, spontan göz açma, ekstübasyon, kooperasyon ve oryantasyon süreleri saptanıp kaydedildi. Ayrıca annede derlenme döneminde bulantı, kusma ve öksürük olup olmadığı araştırıldı. B grubunu oluşturan 60 yenidoğan ise, annenin aldığı volatil anesteziğe göre B-I, B-H B-m alt gruplanna ayrıldı. B grubu olgularda kilo, boy, baş çevresi, Apgar skorları 1 ve 5. dakikalarda ve Nörolojik Adaptif Kapasite Skorları 15. ve 120. dakikalarda ve gereğinde 24. saatte değerlendirilerek kaydedildi. İndüksiyon - doğum, cilt insizyonu - doğum süreleri ve umbilikal arter / ven pH değerlerinin 1-5 dakika Apgar skoru ve 15. dk - 2. saat Nörolojik Adaptif Kapasite Skorları, cinsiyet ile Apgar ve Nörolojik Adaptif Kapasite Skorları arasındaki ilişkiler incelendi. 71Bulgulara göre A grubu olgularda, gruplar arasında indüksiyon sonrası sistolik arteriyel basınç, diyastolik arteriyel basınç, ortalama arteriyel basınç değerleri ve postoperatif 5. dk sistolik arteriyel basınç ve ortalama arteriyel basınç ile 20. dk kalp atım hızı değerleri dışında operasyon ve anestezi süresi, annenin diğer hemodinamik parametreleri, indüksiyon - doğum ve cilt insizyonu - doğum süreleri, kordon kan pH değerleri ile spontan göz açma, ekstübasyon, kooperasyon ve oryantasyon süreleri arasındaki fark anlamsız bulundu. B grubu olgularda ise gruplar arasında, 1 ve S. dk Apgar skorları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken, NACS skorları anlamlı farklılık göstermiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, indüksiyon sonrasında desfluramn maternal hemodinamik parametreleri daha fazla etkilediği; yenidoğanda NACS skorlarının sevofluran ve desfluran gruplarında, isofluran grubuna göre anlamlı oranda etkilendiği bulunmasına karşın bu etkilenme klinik sınırlar içerisinde kalmış olup elektif sezaryen operasyonlarında desfluran uygulamasının, sevofluran ve isoflurana iyi bir alternatif olabileceği kanısına varıldı. 72
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFECTS OF DESFLURANE ANESTHESIA, ON MOTHER HEMODINAMIES AND MOTHER-INFANT RECOVERIES, WITH SEVOFLURANE AND ISOFLURANE IN ELECTIVE CASEREAN OPERATIONS SUMMARY The purpose of this study was the compansatron of maternal neonatal effects of desflurane with those of sevoflurane, isoflurane, inoverall total of 120 cases of which 60 were pregnant with intesdent elective cesarean operation and 60 were neonates at the anesthesiology & reanimation department of Trakya University School of Medicine. In over study, 60 pregnant cases (groupA) were subgrouped as A-I, A-II, A-III as each subgruop to include 20 cases. Subgroup A-I received 1% sevoflurane, subgroup A-II 0.75% isoflurane and subgroup A-III has received 3% desflurane. Post-induction and right after entubation cardiac rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure and SpCfc values were measured end recorded. Time periods of induction to birth and skin incision to birth were determined and recorded. Right after clamping of the umbilical cord, arterial blood gas samples were drawn and pH values were determined. Following the termination phase of anaesthesia, spontanous eye openning, entubation cooperation and orientation time periods were evalueted and recorded. Additionaly, mothers were closely followed up in terms of neausea, vomiting and cough during early post-operative ower aweakening period. On the other side, group B wich was composed of 60 neonates, was subgruoped as B- I, B-II, and B-m in comliance with type of volatile anesthesia the mother was administered. In group B and it's subgroup cases, weight, height, head circumference, Apgar scores in 1st 73and 5th minutes and NACS scores in 15th and 120th minutes and if required and 24th how- values evaluated and recorded. Corelative relationships between; sex with Apgar and NACS scores induction to birth and skin incision to birth time periods, umbilical arterial and venous pH values with 1st and 5th minute Apgar scores, 15th minutes and 2nd hours NACS scores were all evaluated determined. According to our findings, in cases of group A; when groups were compared in between; other than post induction systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure values and postoperative 5th minutes systolic arterial pressure, mean arterial pressure and 20th minutes cardiac rate values; other time period comparisons such as, operation time and anaesthesia to birth and skin incision to birth times, cord blood pH values with spontanous eye opening, extubation, cooperation and orientation times were all found to be insignificant. However, in group B cases, while there was no significant difference in between subgoups when 1st and 5th minute Apgar scores were compared; NACS scores were determined to have statifically significant difference. As a conclusion; during post induction period, maternal hemodynamic parameters have been significantly affected when desflurane was used; in neonates, eventough NACS scores were found to be significantly affected in sevoflurane and desflurane groups when compared to isoflurane goup, this findings were in clinical applicability limits and thus, desflurane administration during elective caserean operations is a feasible alternative to isoflurane and sevoflurane has been the prime inference in this study. 74