Kardiak cerrahide nörolojik ve nörokognitif fonksiyonların erken değerlendirilmesinde S100 beta protein ölçümlerinin rolü
The role of S100 beta protein measurement in early determination of neurological neurocognitive functions in cardiac surgery
- Tez No: 131882
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH GÖKBEN, DOÇ. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET KARDİAK CERRAHİDE NÖROLOJİK VE NÖROKOGNİTİF FONKSİYONLARIN ERKEN DEĞERLENDİRİLMESİNDE S100P PROTEİN ÖLÇÜMLERİNİN ROLÜ Çalışmamızda, kardiak cerrahi sırasında meydana gelebilecek klinik ve subklinik nörolojik hasarın erken dönemde değerlendirilmesinde, S100(3 proteinin önemini araştırmayı amaçladık. Çalışma kardiopulmoner bypass altında öpere olan 22 olguda gerçekleştirildi. Hastalara standart preoperatif hazırlıkla birlikte, nörolojik muayene ve Mini Mental Durum Testi(MMDT) uygulandı. Nörolojik muayene ve MMDT postoperatif l.gün ve 3.gün tekrarlandı. Hastalara anestezi indüksiyonu için; 2 mg/kg propofol, 0.1 mg/kg veküronyum, 2ugr/kg fentanyl uygulandı. Anestezi idamesinde; %60/40 02/hava ve %0.5-1 izoflurane kullanıldı. Aralıklarla 1-2ugr/kg fentanyl, 0.02-0.03mg/kg veküronyum ve 0.02-0.03mg/kg midozolam ile anestezi idamesi sağlandı. Olgulara pulsatil perfüzyon pompası ile aynı arteriel filtre kullanıldı. Perfüzyon stratejisi ortalama arteriel basınç 60-80 mmHg olacak şekilde pompa devir sayısı düzenlendi. Bunu sağlamak için; kg/m2,ye 2.4lt/dk akım sağlayacak şekilde pompa devir sayısı ayarlandı. Hastalar ılımlı hipotermi altında öpere edildiler(28-32°C). Olgulardan operasyon süresince her 30 dk'da ve perfüzyon pompasından çıkışın ardından kan örnekleri alınarak kan elektrolitleri, pH, Pa02, PaC02, Htc, glukoz ve laktat seviyeleri tespit edilip kaydedildi. Operasyon süresince her 3 dakikada bir hastanın kan basıncı, nabız ve vücut ısısı kaydedildi. Operasyon süresi, kros klemp ve kardiopulmoner bypass zamanı tespit edildi. Operasyon sonrasında hastalar yoğun bakımda kaldıkları sürece kangazları ve vital parametreleri 2 saatte bir kaydedilmeye devam edildi. 62Hastalardan operasyon başında, kardiopulmoner bypass sonunda, postoperatif 5. saatte ve post operatif 24. saatte olmak üzere kan örnekleri alınarak S100J3 protein değerleri ölçüldü. Hastaların hiçbirinde major nörolojik komplikasyon (inme, stroke vb.) gelişmedi. Hastaların ölçümlerinde S100P protein değerleri KPB sonunda anlamlı şekilde yükseldi. Değerler 5. saatte düşmekle birlikte, KPB öncesi değerlerden yüksekti. Artmış S100P protein düzeyleri ileri yaş, uzun kros klemp ve KPB süreleri ile ilişkili olduğu tespit edildi. Postoperatif 1. günde hastaların 9'unda ve postoperatif 3. günde 5'inde MMDT sonuçlarına göre minimal kognitif bozukluk saptandı. 1. günde MMDT ile hafif kognitif bozukluk saptanan tüm olgularda (n:9); 1. gün S100P protein değerleri yüksekti. 3. günde MMDT'nde minimal bozukluk saptanan olgularda da S100B düzeyleri yüksek tespit edildi. Sonuç olarak; S100|3 proteinin serebral hasarlanmayı etkileyen ileri yaş, kros klemp zamanı ve KPB süresi gibi faktörlerle paralel yükseldiği, serebral hasarlanmanın erken tanısında kullanılabilecek değerli bir marker olduğu kanısına varıldı. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF S100p PROTEIN MEASUREMENT IN EARLY DETERMINATION OF NEUROLOGICAL NEUROCOGNİTİVE FUNCTIONS IN CARDIAC SURGERY In this study, we aimed to determine the significance of S100P protein in explenation the clinical and subclinical neurological damages at early stage, that may be occur during the cardiac surgery. The study was performed on 22 cases undergoing cardiopulmonary bypass(CPB). Neurological examination and Mini Menthal State Examination(MMSE) were applied to all patients preoperatively. Neourological examination and MMSE were repeated on the first and the third days of the postoperative period. The patients premedicated 5 mg diazepam intramuscularly and induction of anaesthesia was performed with 2mg/kg propofol, 0.1mg/kg vecuronyum, 2ugr/kg fentanyl. (Vair (60/40 %) and 0.5-1% isoflorane were used in maintenance of anaesthesia. 1-2ugr/kg fentanyl, 0.02-0.03mg/kg vecuronium and 0.02-0.03mg/kg midazolam were given to the patients at 30 minutes intervals. Pulsatile perfusion pump and same arteriel filters used for all patients. Pump cycle was regulated as perfusion strategy to maintain mean arterial pressure 60-80mmHg. Perfusion pump was adjusted to provide 2.4lt/min blood flow in kg/m2. The patients were operated in moderate hypotermia(28-32°C). Blood samples were taken during the operation; every 30 minutes and after CPB. Blood electrolytes, pH, Pa02 PaC02, hematocrit, serum glycose and lactate levels were measured and the results were recorded. Mean arterial pressure, pulse and esophageal temperature recorded every 3 minutes. Also duration of operation, cross clamp and cardiopulmonary bypass time were recorded. Postoperative vital parameters and arterial blood gas analysis of the patients were continued to be recorded, every 2 hours in intensive care unite. 64S100p levels were measured by taking blood samples at the beginning of operation, after CPB, postoperative 5th hours and 24th hours. Major neurological complications (paralysis, stroke etc) did not developed in any of the patients. Serum S100p levels of the patients increased significantly after CPB. Although S100P levels decresed of 5th hours after operation, the levels of S100P were founded higher than pre CPB levels. It was determined that the increased S100P level was related to advance age, long cross clamp time and CPB time. Minimal cognitive deficit were observed nine of the patients at postoperative first day and five of the patients at postoperative third days acording to MMSE results. S100P proteins level increased in all patients whom minimal cognitive disfunction were observed with MMSE at first postoperative day. Also in cases with minimal cognitive deficit in MMSE at the third days, S100P levels were found high. As a result, it was found that S100P protein increases with many factors; duration of CPB, cross clamp time and advenced age affecting neurological outcome and S100P is a valuable marker that may be used in early diagnosis of cerebral damaging. 65