Sepsis ve septik şokta plazmaferez uygulamasının mortalite, hemodinami ve doku oksijenasyonu üzerine etkisi
Effects of plasmapheresis on mortality, hemodynamic profile and tisue oxygenation in patients with sepsis and septic shock
- Tez No: 131894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
81 ÖZET Günümüz yoğun bakım ünitelerinin imkanlarına rağmen sepsis mortalitesi %9 ile %80 arasında değişmektedir. En az üç organda progresif olarak yetmezlik geliştiğinde mortalite en az %80 olmaktadır. Bu hastalarda MODS gelişimi ile mortalite %100'e çıkmaktadır. Bu çalışma ile Ankara Üniversitesi Reanimasyon ünitesinde 2002 yılı içinde sepsis tanısı ile kabul edilen ve erken dönemde plazmaferez uygulanan hastalarda plazma değişiminin etkisini retrospektif olarak araştırdık. 1991 'de Bone4 tarafından belirtilen sepsis tanı kriterlerine uyan ve plazma değişimi uygulanmış olan toplam 10 hasta tespit edildi. Erken dönemde vital bulguların kaydı, laboratuar incelemeler ve hastalığın şiddetini ve prognozunu belirlemek için skorlamalan yapıldı. Ardından hemodinamik çalışma ve doku oksijenasyonu hesaplamaları yapıldıktan sonra işleme başlandı. 1:1 oranında taze donmuş plazma ile günaşırı iki seans plazmaferez uygulandı. 72 saat boyunca hergün ve 7. günde tüm bulgular, laboratuar parametreleri, skorlamalar ve hemodinamik çalışma tekrarlandı. Ayrıca hastaların 14 ve 28 günlük sağ kalımları değerlendirildi. Toplam on hasta için APACHE II ile hesaplanan beklenen mortalite %52 ±22,1 olmasına rağmen çalışma sonunda 28 günlük mortalite % 20 bulundu.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY Despite the impressive advances in our understanding of the basic mechanism of sepsis and recent improvements in intensive care monitoring, diagnostic techniques and therapies mortality associated with sepsis varies between 9% and 80%. When more than three organs are involved in a progressive manner, the risk of death is at least 80%. In this study, we researched retrospectively the effect of plasma exchange in the early stage on patients admitted with sepsis in 2002 at intensive care unit of Ankara University. We reported ten patients who were accomplishing sepsis criteria of Bone which was described in 1991. Vital signs records, laboratory tests and scoring to determine the sickness degree and prognosis were done in early stage. Then the procedure was started after hemodynamic studies and tissue oxygenation calculations. Two cures of plasmapheresis were done with 1:1 ratio FFP every other day. Every day during 72 hours and at the 7th day, all sings, laboratory parameters, scorings and hemodynamic studies were repeated. Also patients 14 and 28 days survivals were evaluated. Although the estimated mortality calculated with APACHE II for 10 patients was 52± 22.1, at the end of the study 28 days mortality was found 20%. The decrease of SOFA score used to determine sepsis degree and MOD score used to determine organ dysfunction after plasmapheresis was found successful.