The Effect of different austenitizing and tempering temperatures on the abrasive wear resistance of AISI/SAE 52100 bearing steel
Farklı östenitleme ve temperleme sıcaklıklarının AISI/SAE 52100 rulman çeliğinin aşınma direncine etkisi
  1. Tez No: 13191
  2. Yazar: TOLGA M. MERMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK ATALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
FARKLI ÖSTENİTLEME VE TEMPERLEME SICAKLIKLARININ AISI/SAE 52100 RULMAN ÇELİ?İNİN AŞINMA DİRENCİNE ETKİSİ MERMERCİ, Tolga M. Mühendislik Fakültesi Metalürji Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç-Dr. Haluk ATALA 96 sayfa, Şubat 1991 ÖZET Bu çalışmada, farklı östenitleme ve temperleme sıcaklıklarının, AISI/SAE 52100 rulman çeliğinin aşınma direncine, mikroyapısına ve sertliğine olan etkileri incelenmiştir. Temperleme sıcaklığının etkisi araştırılmak üzere başlangıçta küreseUeştirilmiş mikroyapıya sahip olan üç grup numune. 840° C'da östenitlenmiş, 50° C'lık yağda su verilmiş ve her bir grup farklı sıcaklıkta olmak üzere, 180°C, 250°C ve 325° C sıcaklıklarda temperleme işlemine tabi tutulmuştur, östenitleme sıcaklığının etkisi için, başlangıçta aynı mikroyapıya sahip olan farklı dört grup numune, her grup farklı sıcaklıkta olmak üzere, 840° C, 870° C, 900° C ve 930° C sıcaklıklarda östenitlenmiş, 50° C'lık yağda su verilmiş ve 180° C'da temperleme işlemine tabi tutulmuştur.. v-Aşınma deneyleri, dönen bir disk üzerinde, sabit yük altında zampara kağıdı ve zımpara taşı kullanılarak yapılmıştır. Mikroyapılar, optik ve tarama elektron mikroskobuyla incelenmiştir. Sertlik ve tokluk ölçümleri yapılmıştır. Kalan östenit miktarı X-ışmı kırınımı yöntemiyle hesaplanmıştır. östenitleme sıcaklığındaki artışın, kalan östenit miktarının yükselmesine ve aynı zamanda aşınma direncinin artışına sebep olduğu gözlenmiştir. Temperleme sıcaklığındaki artış ise aşınma direncini ve sertliği düşürmüştür. 180° C ve 325° C sıcaklıklar arasında, temperleme sıcaklığı arttıkça, tokluk da artış göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Aşınma direnci, Rulman çelikleri, Kalan östenit.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF DIFFERENT AUSTENITIZING AND TEMPERING TEMPERATURES ON THE ABRASIVE WEAR RESISTANCE OF AISI/SAE 52100 BEARING STEEL MERMERCİ Tolga M. Faculty of Engineering Department of Metallurgical Engineering, M.Sc. Thesis Supervisor: Assoc J'rof.Dr. Haluk ATALA 96 pages, February 1991 ABSTRACT In this study, the effects of different austenitizing and tempering temperatures on the abrasive wear resistance, hardness and microstructure of SAE/AISI 52100 bearing steel is investigated. To observe the effects of tempering temperature, three group of the specimens, initially having a spherodize annealed microstructure, were austenitized at 840° C, quenched in 50° C oil and tempered at 180°C, 250° C, 325° C respectively. To search the effects of austenitizing temperature, another four group of specimens having the same initial microstructure were austenitized at 840° C, 870° C. 900°C and 930° C respectively, quenched in 50° C oil, and tempered at 180° C. - ill-The wear tests were carried out by using an abrasive wheel and by an emery paper on a rotating disc, under a constant load. The microstructures were examined by optical and scanning electron microscope. Hardness and toughness measurements were done. X-ray diffraction method was used for determination of the retained austenite. It is found that an increase in the austenitizing temperature results in an increase in the amount of retained austenite in the microstructure thereby increasing wear resistance. An increase in the tempering temperature results in a decrease in wear resistance and hardness. Between 180° C-325" C, as the tempering temperature increases the toughness also increase. Keywords : Wear resistance, Bearing steels. Retained austenite. Science Code: 604.02.02 iv