Development of an image processing utility package (IPUP)
  1. Tez No: 13190
  2. Yazar: ALİ HAYDAR GÖKTOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE YALABIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET BÎR GÖRÜNTÜ İŞLEME YARARLANIM PAKETİNİN GELİŞTİRİLMESİ GöKTOÖAN, Ali Haydar Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bolümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Neşe YALABIK Şubat 1991, 170 sayfa Sayısal görüntü isleme (SG1) hızla gelişmekte olan bir alandır. Çeşitli kullanıcıların kendi işlerinde kullanılmak üzere SG1 tekniklerine olan talepleri, daha hızlı ve ucuz bilgisayarların gelişmesi ile sürekli artmaktadır. Yararlı bir çok görüntü işleme faaliyeti, son zamanlarda kişisel bilgisayarlarla oluşturulan görüntü işleme sistemlerinde gerçekleşti ri lebi lmekted ir. Bu tezde, kişisel bilgisayarlarla oluşturulan görüntü işleme sistemlerinin donanım ve yazılımları tartışılmaktadır. Bu çalışmanın asıl hedefi, deneysel amaçlı bir görüntü işleme yazılım ortamının geliştirilmesidir. Bu amaçla geliştirilen“Görüntü işleme Yarar lanım Paketi”(Image Processing Utility Package-IPUP) tüm ayrıntıları ile sunulmuştur. IPUP, histogram düzenleme, konvolüsyon ve pencere işlemleri gibi çeşitli görüntü geliştirme işlemleri ile filtreleme gibi Fourier dönüşüm tekniklerini içeren, kullanımı menülerle kolaylaştırılmış bir görüntü işleme yazılım paketidir. Uzaysal ve frekans alanlarındaki bir çok görüntü işleme işlemi IPUP'ın tanıtım programları kullanılarak sunulmuştur. Uygulama bölümünde IPUP kullanılarak gerçekleştirilen optik temelli“Pedobarografi”sistemi ve“üç Boyutlu Müzik Aleti”anlatılmıştır. Anahtar kelimeler : Sayısal görüntü işleme, görüntü işleme sistemleri, görüntü işleme yazılımları, görüntü işleme uygulamaları. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.02 ii
Özet (Çeviri)
A B S T R A C T DEVELOPMENT OF AN IMAGE PROCESSING UTILITY PACKAGE (IPUP) GöKTOOAN, Ali Haydar M.S. in Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Neşe YALABIK February 1991, 170 pages Digital image processing (DIP) is a rapidly growing field. The requests of various users for DIP techniques to be used in their fields increased with the development of faster and low-cost computers. Many useful image processing operations can now be performed in PC based image processing systems. In this thesis, the hardware and the software of a PC based image processing system are discussed. The main objective of this study is to develop an experimental image processing software environment. The“Image Processing Utility Package”(IPOP) that is developed for this purpose is presented in detail. IPUP provides an extensive set of image processing operations and menu-driven user interface. These include various image enhancement operations such as histogram modification, convolution, window operations and Fourier Transform techniques such as filtering. Many image processing operations both in spatial and frequency domains are demonstrated by using IPUP's demonstration programs. In the application section of the IPUP, an optical based“Pedobarography”system and a“Three Dimensional Musical Instrument”(3D-MI) are also given as real-life applications. Keywords : Digital image processing, image processing systems, image processing software, image processing appl ications. Science Code : 619.02.02