Akut pankreatitte kontrast madde kullanımının pankreas dokusuna etkileri: klinik yararlanıma uygun deneysel çalışma
The effect of contrast media on pancreatic tissue in acute pancreatitis: an experimental study on clinical utility
  1. Tez No: 131953
  2. Yazar: MAHMUT ÖKSÜZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YİĞİT GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
6. ÖZETLER 6.1. TÜRKÇE ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ: Intravenöz kontrast madde kullanılarak yapılan BT incelemesi, akut pankreatit tanısını ve hastalığın şiddetini belirlemek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak, yapılan bazı deneysel çalışmalarda, akut pankreatitin erken evresinde kontrast madde kullanımının, atağın derecesini arttırdığı ve klinik akut pankreatit tanısında kontrastlı BT incelemesinin doğru yaklaşım olmadığı savunulmaktadır (13-16). Biz, bu çalışmamızda, akut pankreatit tanısı ve derecesinin saptanmasında önemli yeri olan dinamik kontrastlı BT incelemesinin, klinik kullanımdaki güvenilirliği açısından, deneysel akut pankreatit modelinde non-iyonik, düşük osmolariteli kontrast maddeyi, farklı doz aralıklarında uygulayıp, bunun deneysel sonuçlarının belirlemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Deney grupları: Çalışmada ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen 42 adet erkek Wistar cinsi rat kullanıldı. Ratlar randomize olarak yedişerli altı grup halinde gruplandırıldı. Pankreatit indüksiyonu için intraperitoneal olarak 1 saat arayla 4 kez 1 mi % 0.9 NaCl solüsyonu içinde 100 ug/kg dozunda serülein uygulandı. Kontrol grubuna ise aynı miktarda SF verildi. Deneyin 12.saatinde intravenöz olarak test solüsyonları olarak SF ve farklı dozlarda (1, 1.5, 2 ml/kg) kontrast madde uygulandı. 24. saatte frenotomi ve kardiyak ponksiyonla kan örnekleri alındı ve ratlar daha sonra letal doz eter inhalasyonu ile sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen ratlardan patolojik inceleme yapılması amacıyla, pankreas doku örneği alındı. Histopatolojik İnceleme: Pankreas dokusunda histopatolojik incelemede interstisyel inflamasyon, asiner nekroz, asiner vakuolizasyon ve peripankreatik yağ nekrozu değerlendirildi. Bu değerlendirilmeler yapılırken interstisyel inflamasyon 0-4, asiner nekroz 0-3, asiner vakuolizasyon 0-4, peripankreatik yağ nekrozu 0-4 arasında skorlandı. 51Biyokimyasal ölçümler: Tüm gruplarda alınan kan örneklerinde serum amilaz ölçümleri gerçekleştirildi. BULGULAR: Serum amilaz seviyeleri, serülein uygulanan gruplarda belirgin olarak yüksekti. Ancak, amilaz seviyesi açısından bu gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. İnterstisyel inflamasyon en baskın hitopatolojik bulgu idi. Ancak, pankreatit grupları arasında interstisyel inflamasyon açısından anlamlı fark bulunmadı. Asiner nekroz sadece 1.5 ve 2ml/kg kontrast madde uygulanan gruplarda izlendi. Asiner vakuolizasyon ve peripankreatik yağ nekrozu skorları yine bu gruplarda anlamlı olarak yüksekti. Aynı şekilde, total histolojik skor bu iki grupta anlamlı olarak yüksek bulundu. Buna karşılık, lml/kg kontrast maddenin uygulandığı grup ile kontrol grubu arasında histopatolojik bulgular açısından anlamlı fark bulunmadı. TARTIŞMA ve SONUÇ: Kontrastlı BT mcelemesinin klinik uygulamadaki yararlarına karşın, yapılan bazı hayvan deneylerinde, akut pankreatitte kontrast madde kullanımının hastalığın şiddetini arttırabileceği öne sürülmüştür (13-16). Ancak, yapılan deneysel modellerde akut pankreatitte kontrast madde dozuna bağlı bir etkilenim olup olmadığı değerlendirilmemiş ve standart 2ml/kg dozu kullanılmıştır. Yaptığımız deneysel çalışmada, yüksek dozda (1.5ml/kg ve 2ml/kg) kontrast madde kullanımmm ratlarda pankreatitin şiddetini arttırmasına rağmen, 1 ml/kg dozunda kullanılan kontrast maddenin pankreas üzerine, histopatolojik olarak kanıtlanan, ilave bir zararlı etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Vardığımız bu sonuç Foitzik ve arkadaşlarının (13), yaptıkları deneysel çalışmalarındaki sonuçlara dayanarak, pratikte akut pankreatitte kontrast madde kullanırken yeniden düşünmek ve kesinlikle bundan kaçınmak gerektiği şeklindeki yargılarıyla uyumlu değildir. Ayrıca, spiral BT, multislice görüntüleme gibi BT teknolojisindeki ilerlemelerle kontrast maddenin efektif olarak kullanımı ve daha düşük kontrast madde dozlarıyla yüksek kalitede görüntüler elde edilebilmesine olanak veren BT cihazları sayesinde, BT incelemesi akut pankreatit tanı ve değerlendirilmesinde daha güvenilir bir şekilde kullanılabilecektir. 52
Özet (Çeviri)
6.2. İNGİLİZCE ÖZET SUMMARY INTRODUCTION: Contrast-enhanced computed tomography (CECT) is widely used for the diagnosis and prediction of the severity of acute panreatitis. CECT, which can distinguish between well-perfused and poorly perfused areas, is currently the standard imaging method for differentiating between mild edematous pancreatitis, which resolves spontaneously, and severe necrotizing disease with its high morbidity and mortality. However, several studies have reported that the administration of a contrast medium in animal models with acute pancreatitis might worsen its severity (13-16). Therefore, the authors of those reports suggested that it might not be wise to perform CECT during the early stages of clinical acute pancreatitis. In this study, we evaluated the potentially harmful effect of different doses of intravenous contrast medium on the animal pancreas by analyzing the histological evidence. MATERIALS AND METHODS: Experimental Groups: In experiment fourty-two male Wistar rats were used, weighing from 200 to 250 g. The animals were randomly allocated to two control groups and four acute pancreatitis (n:7). Acute pancreatitis was induced by intraperitoneal caerulein (100 ug/kg body wt) in 0.9 % NaCl at hourly intervals over 4 h. Control experiments were performed by injections of the same volume of 0.9 % NaCl without caerulein. At 12 hours (i.e., 8 h after the last caerulein injection) animals were anesthetized with vaporized ether and test solutions (0.9 % NaCl or contrast medium) was injected intravenously. Twenty-four hours after the initial induction of acute pancreatitis, the animals were sacrified by lethal dose vaporized ether. The abdomen was opened, and blood was harvested from the right ventricle for biochemical analysis. As well as pancreas was harvested for morphological analysis. Histological examination: Pancreatic tissue interstitial inflammation, acinar vacuolisation, acinar and peripancreatic fat necrosis were scored between 0 and 4. Biochemical analyses: Serum amylases levels were determined in all groups.