İskemik kardiyomyopatide Tc99-MIBI ve Tc99m-MIBI+GİK (glikoz,insülin,potasyum) infüzyon çalışmalarının karşılaştırılması
The comparison of technetium 99m(Tc99m) MIBI with TC99m-MIBI plus 24 hour GIK(glucose, insulin, potassium) infusion studies in ischemic cardiomyopathy
- Tez No: 131954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Kronik koroner arter hastalığında;azalan perfuzyon kaybına bağlı oluşabilecek myokard hasarının gösterilmesi ve myokardial viabilitenin varlığı; revaskülarizasyon endikasyonuna karar vermede kritik bir olaydır. Bu çalışmada; kronik dolaşım kaybına bağlı sol ventrikül disfonksiyonu gelişen ve EF'si %40'ın altında olan iskemik kardiyomyopatili hastalarda; 24 saatlik GIK infüzyon uygulamasının,Tc-99m MIBI perfuzyon sintigrafisi ile segmenter myokardial canlı doku üzerine olan etkilerini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamıza,kronik dolaşım kaybına bağlı sol ventrikül disfonksiyonu gelişen, ejeksiyon fraksiyonu (EF) %40'ın altında, koroner revaskülarizasyon işlemi planlanmış toplam 20 (16E, 4B) iskemik kardiyomyopatili hasta dahil edildi. 20 hastaya, GIK öncesi ve sonrası Tc-99m-MIBI rest (Grup A) ve 10 hastaya GIK öncesi ve sonrası Tc-99m-MIBI stres (Grup B) myokard perfuzyon sintigrafisi ile 2D ekokardiografi yapıldı.Tüm hastalara sintigrafî ve ekokardiografi çalışmaları arasında 24 saatlik GIK solüsyonu, [(1000 cc serum fizyolojik içerisinde %25 glikoz (300 grm), 50 Ü insülin, 80 mEq KCI) saatte 1.5 ml/kg'a olacak şekilde)] infüzyon tarzında uygulandı. GIK öncesi ve sonrası MIBI-SPECT çalışmaları, SA ve VLA kesitleri toplam 20 segmente bölünerek toplu skor sistemine göre vizuel olarak değerlendirildi. Bu skorlama ile TRS sonuçlan herbir çalışma için ayrı ayrı hesaplandı. Aynı çalışmalarda Cequal kantitatif analiz tekniği kullanılarak %RE sonuçlan elde edildi. Sonuçlar, istatistiksel olarak Wilcoxon matched pairs testi ile değerlendirildi. GIK öncesi ve sonrası ekokardiografi değerlendilmesinde; Grup A için, IVRT, DFP, ET, EDV, ESV, % EF, %SF, E, A, E/A MDT parametreleri değerlendirmeye alınırken Grup B hastalannda ise IVRT, ET, EDV, ESV, %EF, E, A, E/A, parametreleri değerlendirmeye alındı. Her grup kendi arasında t-paired test istatistiksel analizi ile değerlendirildi. GIK öncesi ve sonrası rest çalışmasının (GrupA) TRS sonuçlan değerlendirildiğinde; 15 hastada toplam 400 segmentten sayılan 1-3 arasında değişen 28 (%7) segmentte reversibilite saptanırken,%RE sonuçlan değerlendirildiğinde ;20 hastanın 7'sinde (%35) reperfuzyon izlendi. GIK öncesi ve sonrası rest çalışmasının (GrupB), TRS sonuçlan değerlendirildiğinde; 5 hastada sayılan 2-3 arasında değişen toplam 13 (%6.5) segmentte reversibilite saptanırken, %RE sonuçlan değerlendirildiğinde ;10 hastanın 4'nde (%40) reperfuzyon izlendi.GIK öncesi ve sonrası stres çalışmasının (Grup B), TRS sonuçlan değerlendirildiğinde; 10 hastada sayılan 4-7 arasında değişen toplam 24 (%12) segmentte reversibilite saptanırken %RE sonuçlan değerlendirildiğinde; 10 hastanın tümünde değişik yüzdelerde geri dönüşümün olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In chronic coronary artery disease; to show the myokard damage due to the decreasing perfusion loss and the existence of myocardial viability; it's a important case to decide revascularisation indication. In this study ;in the patient with ischemic cardiomyopathy whose EF(ejection fraction) are under 40% and whose chronic circulation loss; we dimed to find out the effects of 24 hour GIK infusion application,Tc-99m MIBI scintigraphy with segmenter myocardial on viable tissue.Totaly 20 patient with ischemic cardiomyopathy whose left ventricul disfunction developing due to the chronic circulation loss and whose EF are under 40 % and whose coronary revascularization prosses planed were included in this study. 20 patients were applied Tc-99m-MIBI rest (group A) before and after GIK and 10 patients were given Tc- 99m-MIBI stress (group B) myocard perfusion scintigraphy with 2D echocardiography before and after GIK. All the patients were applied 24 hour GIK solution [(in 1000 cc physiologic serum 25 % glucose, 50 Ü insulin, 80 mEq KCI) performed 1.5 ml/kg per hour)]In the infusion way between scintigraphy and echocardiography studies. Before and after GIK - MIBI-SPECT studies, SA and VLA particles totally divided into 20 segments were visually evaulated according to the total score system. By this scoring TRS results were measured for each study seperately. In the same studies using Cequal quantitative analys teqnique RE % results were obtained.The results were evaluated statistically by Wilcoxon matched pairs test. In the evaluation of echocardiography before and after GIK ;while for group-A, IVRT, DFP, ET, EDV, ESV, EF%, SF%, E, A, E/A, MDT parameters taken for evaluation for group-B patients IVRT, EDT, EDV, ESV, %EF, E, A, E/A parameters taken for evaluation. Each group in itself was evaluated with paired -t test statistically analys.When TRS results of rest study (group-A) before and after GIK evaluated; in 15 patients from total 400 segments in 28 segments (7%) reversibility found, when RE% results evaluated ;in 7 of the patients (35 %) reperfusion was seen. When TRS results of rest study (group-B) before and after GIK evaluated; while reversibility was found in 13 segments( 6.5 %) with canging numbers of 1-3 in 5 patients, when RE% results evaluated; in 4 of the 10 patients (40 %) reperfusion was noticed when TRS results of stress study (group-B) before and after GIK evaluated ;while in 10 patients total 24 segments whose numbers changing between 1-7 (12%) reversibility found when RE% results evaluated; in all 10 patients feedback with changing per cent were found.