Küçük hücreli dış akciğer tümörlerinin değerlendirilmesinde Tc-99m MIBI SPECT'in yeri
  1. Tez No: 131992
  2. Yazar: MÜNİR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, küçük hücreli dışı akciğer tümörlerinin değerlendirilmesinde Tc-99m- MIBI sintigrafisinin yerini, ayrıca MIBI sintigrafîsi ve MDP Kemik sintigrafisinin, küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinin ve bunların metastazlarının tespitinde birlikte kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, 30 küçük hücreli akciğer kanseri olduğu bilinen ve 15 akciğer kanseri dışında benign lezyonu olduğu bilinen (kontrol grubu olarak) hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara, Tc-99m MIBI ve Tc-99m MDP sintigrafıleri uygulandı. Sonuçlar histopatolojik tanılarla karşılaştırıldı. Bu değerlendirmeler sonucunda, Tc-99m MIBI sintigrafisinin küçük hücreli dışı akciğer tümörlerinin tespitindeki sensitivitesini %87, spesifısitesini %93.5 pozitif prediktif değerini %96, negatif prediktif değerini %77.7, doğruluk oranını %88.8 olarak belirledik. Sayısal değerlendirmelerderküçük hücreli dışı akciğer tümörleri ile benign lezyonlann erken tutulum oranlarında istatistiksel olarak önemli bir fark yokken, geç dönemdeki Tc-99m MIBI tutulum oranlarında ise, küçük hücreli dışı akciğer tümörü olan lezyonlarda benignlere göre fazla idi. Görsel washout analizlerinde ise, benign lezyonlardaki MIBI washoutunun malign lezyonlara göre yüksek düzeyde olduğu izlendi. Ayrıca, küçük hücreli dışı akciğer kanserli olan hastalarda kemik sintigrafıleri görsel olarak değerlendirildiğinde; 14 hastada multipl kemik metastazı izlendi. Lezyon bölgesinde veya lezyon dışındaki yumuşak dokuda Tc-99m MDP tutulumu izlenmedi. Sonuç olarak, Tc-99m MIBI sintigrafisinin küçük hücreli dışı akciğer tümörlerinin benign lezyonlardan ayırımında kullanılabilecek, yüksek sensitivite ve spesifısiteye sahip non-invazif yöntem olduğunu göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this sudy, we aimed to evaluate the value of Tc-99m MIBI scintigraphy in the evaluation of non-small cell lung cancer and usefulness of both MIBI scintigraphy and MDP bone scan in the detection of non-small cell lung cancer and its metastases. For this purpose, 30 patients with non small cell lung cancer and 15 patients with pulmonary lesions other than lung cancer (controls) were included in this study. Both Tc-99m MIBI scintigraphy and Tc-99m MDP bone scan were performed to all patients with malignant lung lesions. Anterior-posterior planar and SPECT MIBI images were obtained. Bone scintiraphy was performed as whole body images. Scintigraphic findings were compared with the histopathological findings. According to the results of these evaluations, the sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value and accuracy rate of Tc-99m MIBI scintigraphy were found as 87, 93.5, 96, 77.7 and 88.8%, respectively in the detection of non-small cell lung cancer. Scintigraphic findings were evaluated as visually and quantitatively. Although there was no statistically significant difference between the early uptake ratios of non-small cell lung cancer and benign lesion groups in the quantitative evaluation using planar MIBI images, late Tc-99m MIBI uptake ratios of non small cell lung cancer were significantly higher than that of benign lesions. However, it was shown that both the early and late uptake ratios were significantly higher in malign lesions than in benign lesions in the quantitative evaluation of SPECT images. Additionally, multiple bone metastases were observed in 14 patients on the visual evaluation of bone scan of the patients with non small cell lung cancer. It was observed that no pathological Tc99m MDP uptake was present in the malignant lung lesion or other soft tissues. As a result, we have found that since it is non-invasive method with high sensitivity and specificity, Tc-99m MIBI could be used in the differentiation of non-small cell lung cancer from benign lesions.