Tıkanma tipi sarılığı olan olgularda manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi bulgularının perkütan transhepatik kolanjiyografi bulgularıyla karşılaştırılması
Comparison between the finding of magnetic resonance cholangiography in obstructive jaundice patients
  1. Tez No: 131995
  2. Yazar: MURAT BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET TIKANMA TİPİ SARILIĞI OLAN OLGULARDA MANYETİK REZONANS KOLANJİYOPANKREATOGRAFİ BULGULARININ PERKÜTAN TRANSHEPATİK KOLANJİYOGRAFİ BULGULARIYLA KARŞILAŞTIRILMASI Amaç Bu çalışmada, tıkanma sarılığı olan olgularda safra kanallarının değerlendirilmesinde manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRKP) bulguları ile perkütan transhepatik kolanjiyografi (PTK) bulguları karşılaştırıldı. 54Gereç ve Yöntem Yaşlan 18-80 arasında olan (ortalama 58,5) 13'ü kadın 23'ü erkek 36 olgu ile çalışıldı. Olgulara 1,5 Tesla cihaz ile Tl ve T2 ağırlıklı TSE MR görüntüleme ve TSE MRKP daha sonra da PTK işlemi yapıldı. PTK görüntüleri altın standart kabul edilerek bulgular istatistiksel analize tabi tutuldu. Bulgular Her iki yöntemin genişlemenin (k = +1.0) ve tıkanıklığın varlığına (k = +0.842), tıkanıklığın düzeyine (Spearman katsayısı = 0.978), tıkanıklığın kısmi veya tam oluşuna (Spearman katsayısı = 0.772), iyi ya da kötü huylu oluşuna (k = +0.923) ve tıkanıklığın nedeninin saptanmasına (Spearman katsayısı = 0.772) yönelik uyumu yüksekti. PTK ile kıyaslandığında MRKP'nin başarı oranları genişlemenin varlığının saptanmasında % 100, tıkanıklığın varlığının saptanmasında % 96,9, tıkanıklığın düzeyinin saptanmasında % 94,4 ve tıkanıklığın kısmi veya tam oluşunun saptanmasında % 80,56 bulundu. MRKP'nin iyi/kötü huylu ayrımındaki duyarlılığı % 100, özgüllüğü % 88,9 ve doğruluğu % 97,2 idi. Taş tanısındaki duyarlılığı (n=5) göreceli olarak düşük (% 40), özgüllüğü % 100 ve doğruluğu % 91,66 olarak saptandı. Striktür tanısındaki duyarlılığı ise % 90,3, özgüllüğü % 71,4 ve doğruluğu % 91,6 olarak bulundu. Sonuç Tıkanma sarılığındaki değişik radyolojik bulgularda PTK ve MRKP arasında yüksek bir uyumluluk vardır. Ayrıca MRKP'nin olgu hazırlığı, premedikasyon ve kontrast madde enjeksiyonu gerektirmemesi ve noninvaziv olması gibi 55avantajları nedeniyle PTK'ya alternatif bir görüntüleme yöntemi olduğunu düşündürmektedir. Taşların striktürlerden ayrımında MRKP'nin yararı için daha fazla çalışmalara gereksinim vardır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON BETWEEN THE FINDINGS OF MAGNETIC RESONANCE CHOLANGIOPANCREATOGRAPHY AND PERCUTANEOUS TRANSHEPATIC CHOLANGIOGRAPHY IN OBSTRUCTIVE JAUNDICE PATIENTS Purpose To compare the imaging findings in magnetic resonance cholangiopancreatography (MRCP) and percutaneous transhepatic cholangiography (PTC) to assess biliary system in obstructive jaundice patients. 57Materials and Methods The study included 36 patients (23 males and 13 females; mean age, 58.5 years; range, 18-80 years). Prior to PTC, Tl and T2 weighted TSE and TSE MRCP images were obtained by 1.5 Tesla Magnetic Resonance equipment in all cases. The findings were statistically analyzed with reference to PTC images as the gold standard. Results There was a high correlation between PTC and MRCP with respect to presence of dilatation (k = +1.0), obstruction (k = +0.842). Spearman correlation coefficients in determining the etiology, level and characterization (partial to complete and benign to malignant) of obstruction were fairly good (> 0.722). When compared to PTC, the success rates of MRCP in detecting the dilatation, the presence and the level of obstruction were 100 %, 96.9 %, and 94.4 %, respectively. In discriminating the partial from complete obstruction, the success rate was found to be 80.56 %. The sensitivity, specificity and accuracy rates of MRCP in discriminating between benign or malignant obstruction were 100 %, 88.9 %, 97.2 % respectively. The sensitivity of MRCP in the diagnosis of stones (n=5) were relatively lower (40 %), with 100 % specificity and 91.6 % accuracy. In MRCP strictures were detected with a sensitivity of 90.3 %, specifity of 71.4 % and 91.6 % accuracy. 58Conclusion There is a high correlation rate between PTC and MRCP with respect to various radiologic findings in obstructive jaundice. Since the MRCP possesses some advantages like being non-invasive, no requirement for preparation of patients, premedication and administration of contrast medium, it can be used as an alternative to PTC in obstructive jaundice. The efficacy of MRCP in discriminating the stones from strictures needs further studies. 59