Üriner sistemin incelenmesinde alternatif bir görüntüleme yöntemi; manyetik rezonans ürografi
- Tez No: 131994
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ÖZET Modern Manyetik rezonans ürografı (MRÜ), iki farklı görüntüleme stratejisi ile gerçekleştirilebilir; T2 ağırlıklı hidrografik puis sekanslarının kullanıldığı kontrastsız MRÜ ve kontrastlı (gadoliniıımlu) ekskrctuar MRÜ. Pclvikalisiycl sistem ve üreterde sıvı varlığına bağlı olan ağır T2 ağırlıklı sekanslar sık olarak kullanılmıştır. Gadoliniumlu ekskretuar MRÜ, normal veya orta derecede bozulmuş renal fonksiyonlu, obstrükte üriner sistemi olan hastalarda ve obstrüksiyon olmayan hastalarda yüksek kaliteli görüntüler elde etmemizi sağlar. Bu çalışmanın amacı, nefes tutmalı ağır 12 ağırlıklı sekanslar ile, kontrastlı (gadoliniumlu) FLASH 3D sekansında yapılan MRÜ'lerin üst üriner sistem obstrüksiyonları tanısındaki değerlerini ve morfolojik doğruluklarını değerlendirmektir. Ürolojik semptomları olan otuz beş hastaya, intravenöz ürografıyi (İVÜ) takiben MRÜ uygulanmıştır. Her iki tetkikten elde edilen görüntüler, bağımsız olarak iki ayrı radyolog tarafından değerlendirilmiştir. MRÜ'leri değerlendiren radyolog, İVÜ sonrası konan tanıdan habersizdi. MRÜ sekansları deneyimli bir radyolog tarafından, obstrüksiyonun varlığı, sebebi, seviyesi ve derecesi açısından değerlendirilmiştir. İVÜ bulguları ve son tanı referans olarak kullanıldı. Yirmi yedi hastada tek taraflı obstrüksiyon ve iki hastada bilateral obstrüksiyon görüldü. Her iki MRÜ sekansı da obstrüksiyonun varlığını belirlemede mükemmel olarak değerlendirildi. 12 ağırlıklı sekansların %65 sensitivile ve %89 spesifite değerleri ile karşılaştırıldığında, FLASH 3D sekansı %84 sensitivite ve %93 spesifite değerleri ile obstrüksiyonun sebebinin belirlenmesinde T2 ağırlıklı sekanslardan üstün olarak bulunmuştur. Ki kare testi kullanılarak yapılan değerlendirmede, İVÜ'de belirlenen obstrüksiyon dereceleri ve seviyeleri ile, FLASH 3D ve T2 ağırlıklı sekanslarda belirlenen obstrüksiyon derece ve seviyeleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır(p>0,05). Üriner sistem morfolojisinin görüntülenmesinde kontrastlı MRÜ ve T2 ağırlıklı MRÜ'ler, konvansiyonel ekskretuar ürografiye alternatif olabilecek, doğru ve gelecek vadeden tekniklerdir. Bu yöntemin maliyeti nedeni ile, İVÜ ve retrograd piyelografi gibi 'klasik' tanı araçları, standart yöntemler olarak kalacaktır. MRÜ, hamile kadınlarda, çocuklarda, renal yetmezliği olanlarda ve kontrast maddeye alerjisi olan hastalarda alternatif bir görüntüleme metodudur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Modern MRU can be performed by means of two different imaging strategies; unenhanced MRU, based on heavily T2 weighted hydrographic pulse sequences and gadolinium enhanced excretory MRU. Heavily T2 weighted sequences were most commonly used, depending on the presence of fluid in the pelvicalyceal systems and ureters. Gadolinium enhanced excretory MRU, allows to obtain high-quality images of both non dilated and obstructed urinary tracts in patients with normal or moderately impaired renal function. The aim of this study was to assess value of breath-hold heavily T2-weighted sequences with gadolinium-enhanced three-dimensional fast low- angle shot (FLASH 3D) MRU in diagnosing obstruction of the upper tract and was to evaluate clinical utility and morphologic accuracy of MRU. Thirty-five consecutive patients with urologic symptoms underwent MRU followed by intravenous urography. The images from both methods were interpreted by two radiologists independently. The investigators who evaluated the MRU being unaware of the diagnosis after IVU. MRU sequences were evaluated by an experienced radiologist for the presence, cause, level and degree of obstruction. Intravenous urography and the final diagnosis were used as reference. Twenty-seven patients were found to have unilateral obstruction and two patients have bilateral obstruction. Both MRU methods were excellent for detecting obstruction. I n the detection of cause of obstruction FLASH 3D was superior with a sensitivity of %84 and specificity %93 compared with a sensitivity of %65 and a specificity of %89 for T2 weighted sequences. Evaluation with chi square of obstruction grades and levels with IVU shown that there was no significant difference between FLASH 3D and T2 weighted sequences' obstruction grades and levels (p>0.05). Gadolinium enhanced excretory MRU and T2 weighted MRU are promising and accurate alternative to conventional excretory for imaging the morphology of theVII urinary tract. Because of the cost of this investigation, 'classic' diagnostic tools such as IVÜ and retrograde pyelography will remain standard procedures. MRU is an alternate diagnostic method in pregnant women and children, in patient with renal failure or those who are allergic to contrast material.