Deneysel omurilik yaralanmasında metilprednizolon ve eritropoetin birlikteliğinin etkinliği
  1. Tez No: 132023
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEVİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET İskeminin sonrası dokuda serbest radikaller birikerek omurilikte hasarının oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Metilprednizolon potent bir fipidperoxidasyon inhibitörüdür, ama Braughler ve arkadaşlarının yaptıkları çalışmada travmatik spinal kord da metilprednizolonun yeterli doku konsantrasyonuna ulaşamadığı görülmüştür p?). Yapılan çalışmalarda Eritropoietin'in antioksidan, antienflamatuvar(io7,i25) ve vazodilatatör (us) etkisinin olduğu görülmüştür. Biz yaptığımız çalışmada Eritropoietin ile metilprednizolon'un biyoyararlanımını arttırabilir miyiz sorusuna cevap aradık. Çalışmamızda iki parametreye baktık 1 -Ratlarm nöromotor(swimming testi ile) yanıtı 2- Histopatolojik inceleme yapıldı. Yaptığımız çalışmada 48 adet rat kullanıldı. Nörolojik fonksiyon tesetlerinden sonra histopatolojik inceleme yapıldı. OY, anevrizma küp modeli ile oluşturuldu. İşlem sonunda bütün ratlarm paraplejik olduğu gözlendi. Kör olarak, kontrolgrubu, metilprednizolon grubu, EritropoietinlOOOi.ü./kg tek doz, Eritropoietin 1 000i. ü./kg üç doz, Eritropoietin 1 000i. ü./kg tek doz + Metilprednizolon, ve Eritropoietin 1000i. ü./kg üç doz + Metilprednizolon grupları oluşturuldu. Yaptığımız çalışmada Eritropoietin 1 000i. ü./kg tek dozda intraperitoneal Eritropoietin 1 000i. ü./kg üç dozda intraperitoneal olarak verildi. Metilprednizolon 30 mg / kg bolus, 5.4 mg / kg sekiz saat boyunca verildi. İşlem sonucunda diğer dört grubun skorları, kontrol grubundan istatiksel olarak anlamlı olduğu gözlendi.. Yaptığımız çalışmada kontrol grubu ile Metilprednizolon grubunu değelendirdiğimizde ortaya çıkan fark istatiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Free radikals after ischemia are an important cause of the spinal cord injury.Methyprednisolon that inhibitis the lipidperoxidation could not reach enough tissue consentration,reported by braughler et all. Some studies showed that Eritropoetin has antioxidan, antiinflamatuar and vasodilatator effect.we researched to increas the bioutilities of Eritropoetin and Methyprednisolon using. We controlled two parametres; 1. Neuromotor answering of rats(With swimming test) 2.Histopatologie details. On 48 rats, neurologic functions are evaluated after that histopatologic observations are orgined. Spinal cord injury accured by anevrismal clipp model. After processing,all the rats were paraplegic. We distributed the double-blind control group,methyprednisolon group,Eritropoetin lOOOi.ü./kg one dose and Eritropoetin lOOOi.ü./kg three dose,Entropoetin lOOOi.u/kg one dose +methylprednisolon group. And eritropoietin 1000i.ii/kg three dose + methylprednisolon group. In our studies,eritropoietin 1000i.u/kg one dose intraperitoneal,,eritropoietin lOOOi.u/kg three dose intraperitoneal used on rats. Additionally, methylprednisolon used 30 mg/kg bolus after that 5.4 mg/kg during the eight hours. After the proses, we obsorved the scors of the four group. Were mainly different from the control group. Our studies showed magnificient ststistic differences betwen control group and methylprednisolon group.(pO.OOl).