Deneysel spinal kord travma modelinde isradipin kullanımının, klinik ve motor uyartılmış potansiyel üzerine etkilerinin gösterilmesi
- Tez No: 132025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÇOKLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Laboratuvarında yapılan bu deneysel çalışma da; standart omurilik travma modeli kullanılarak omurilik travması oluşturulan Wistar albino türü ratlarda üç gün süreyle 1 mg/kg/gün dozunda kalsiyum kanal blokörü olan isradipin kullanılmıştır. Çalışma, her grupta 10 adet rat bulunan iki grup üzerinde yapılmıştır. Birinci grup, deney grubu olup travma oluşturulan ve takiben ilaç verilip elektrofizyolojik çalışma yapılan grup, ikinci grup ise kontrol grubu olup, travma oluşturulan ve ilaç uygulanmayan gruptur. Çalışmanın sonuçları MEP, klinik değerlendirme ve patolojik incelemeyle yapılmıştır. MEP üzerinde, hasar öncesi hasar sonrası sinir latensi dışında anlamlı bir değişiklik bulunmamıştır. Çalışmaya katılan hayvanların hepsinde paraparezi gelişmiş ve bu histopatolojik olarak gösterilmiştir. Bu çalışmalarda elde edilen bulgular ışığında isradipin'in omurilik yaralanması üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı düşünülmektedir. ANAHTAR SÖZCÜK: Deneysel omurilik yaralanması, İsradipine, Motor Evoked Potansiyel v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In experimental study of 19 May University.medical faculty.physiology department's research laboratory, standart spinal trauma model formet on wistar albino types rats and 1mg/kg/gün isradipin (calcium chanel blocker ) given to them during three days. This study done with two groups that each one contains 10 rats. Trauma applicated on first group (experiment group) and 1mg/kg isradipin given to rats. After that electrophysiologic investigation done on rats. Second group used as a control group ; Only trauma formet without giving any drug. After clinical evaluation, pathologic investigation and MEP, there isn't expressive change except nerve latency after damage. All rats has paraparalysis after the study and it's demonstrated with histopatological methods. According to result of this study; Isradipin hasn't got an expressive effect on spinal cord trauma. KEYWORDS: Experimental Spinal Cord injury, isradipine, Motor Evoked Potantial VI