Heuristic procedures for multi-item dicrete lot sizing
- Tez No: 13205
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÇOK ÜRÜNLÖ AYRIK ÜRETİM SİSTEMLERİNDE KAFİLE büyüklogo problemleri için sezgisel yöntemler KAYNARCA, Arzu Mühendislik Fakültesi Yüksek Lisans Tezi Endüstri Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Ömer KIRCA Şubat 1991, 133 Sayfa ÖZET Bu çalışma, çok ürünlü ayrık üretim sistemlerinde üretim miktarlarının saptanması problemini, (MIDLP) incelemekte ve etkin çözümler sunmaktadır, ilk aşamada, üretim miktarları üzerinde etkin alt ve üst sınırlar önerildi Hemen ardından, bu sınırlar kullanılarak problemin çözümüne bir alt sınır tespit eden N-Bağımsız çözüm yöntemi geliştirildi N-Bağımsız çözüm yöntemi, lagrangian gevşetilmiş formdaki MIDLP probleminin subgradient metodu ile çözümüne dayandırıldı. Daha sonra, ürün-ürün adlı sezgisel bir çözüm yöntemi geliştirildi Bu yaklaşımla, tek ürünlü problem belirli bir kritere göre çözülür. Toplam olarak sekiz kriter denenir ve her kriter için, sırasıyla N defa tek ürün problemi çözülür.Son olarak, N-Bağımsız ve ürün-ürün çözüm yöntemlerinde elde edilen çizelgelerini daha iyileştirici iki sezgisel çözüm yöntemi sunuldu, önerilen sezgisel çözüm yöntemlerinin etkinliği N-Bağımsız algoritmasından elde edilen alt sınıra göre 8 10 problem üzerinde çözülerek karşılaştırıldı. Çözüm sonuçlarından, önerilen sezgisel çözüm yöntemlerinin lagrangian gevşetilmiş formdaki probleme oldukça yakın üst sınırlar verdiği görüldü. Ortalama olarak çözüm süreleri ve maliyetler göz önüne alındığında ürün-ürün çözüm yöntemi diğer önerilen çözüm yöntemlerine göre daha iyi sonuç verdi Anahtar Sözcükler : Çok üriinlü ayrık sistemlerde üretim miktarı problemleri lagrangian gevşetmesi iyileştirici sezgisel yaklaşan, tek ürünlü ayrık sistemlerde üretim miktarı saptama problemleri seçme kriteri Bilim Dalı Kodu : 625. 02. 06 vi
Özet (Çeviri)
HEURISTIC PROCEDURES FOR MULTT HEM DISCRETE LOT SIZING KAYNARCA. Arzu M. St in Industrial Engineering Supervisor: Assoc.Pro£ Dr. Ömer fflRCA February 1991, 133 pages ABSTRACT This study examines multi-item discrete lot sizing problem (MIDLP) and proposes effective heuristic procedures. At the first attempt, strong lower and upper bounds on production quantities are presented Then, using these bounds, a lower bounding procedure, named N-Independent, is developed N-Independent procedure is based on the solution of lagrangian relaxed form of MIDLP using the subgradient method. Next a heuristic solution procedure, named Item By Item, was developed With this approach, single item discrete lot sizing problem is solved optimally according to a specific selection criterion. Total of eight different selection criteria are tested and MIDLP is solved as N single item discrete lot sizing problems sequentially for each criterion. Finally, two improving heuristic procedures are proposed to improve the quality of schedules obtained from N-Independent and Item By Item Procedures. iiiPerformance of proposed heuristic procedures is compared with respect to lower bounds obtained by N-Independent procedure over 810 problems. Computational results indicated that the proposed heuristic procedures give strong upper bounds for lagrangian relaxed form of MIDLP. Average computation time and the cost found by Item By Item Procedure is better than those of other proposed heuristic procedures. : Muiti item relaxation, improving heuristic problem selection criterion let sizing problem, lagrangian single item discrete let sizing ScienceCode : 625.02.06 iv