Single layer printed circuit board design
  1. Tez No: 2915
  2. Yazar: T.HÜRSEL KENDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET T.Hürsel KENDİR Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Zafer UNVER Orta Doğu Teknik üniversitesi Aralık 1987, 43 sayfa TEK YÜZLÜ BASKI DEVRE KART TASARIMI Bu tezde, baskı devre kart tasarımının ve alt sorunlarını genel bir apıklaması verilmiş ve kullanılan yöntemler tartışılarak birbirleri ile karşılaştırması yapılmıştır. Kullanılan yöntemlerin uygulama aşamasındaki sorunları da tartışılarak, tasarım süresi ve üretim maliyetini düşürücü bazı hızlı ve pratik algoritmalar önerilmiştir. Önerilen algoritmalar temelde tek yüzlü baskı devre kartlar için olmasına ragmen, yüzeyler arası bağlantıların sadece eleman bacaklarından sağlandığı çift yüzlü kartlara da rahatlıkla uyarlanabilir. -v-Baskı devre kartlarının etkileşimli tasarımı ipin kişisel bilgisayarlarda kullanılmak üzere bir veri tabanı yapısı ve bir dizi kolay kullanımlı program Pascal dili kullanılarak hazırlanmıştır. Anahtar sözcükler : Baskı Devre Kartı, Manuel Tasarım, Kullanıcı Etkileşimi, Yerleştirme, izgeleme. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT T.Hürsel Kendir M.Sc.in Electrical And Electronic Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Zafer ÜNVER Middle East Technical University December 1987; 43 pages SINGLE LAYER PRINTED CIRCUIT BOARD DESIGN In this thesis, a general description of PCB design and its subproblems are given and the methods used are discussed and compared. Practical problems in the implementation of the methods are also discussed and some fast and shortcut heuristic algorithms are proposed in order to reduce the design time and manufacturing costs. The algorithms are mainly for single layer PCB's but can easily be adapted to multilayer PCB's in which only component pins are used for connection between layers. A database structure and a set of user friendly programs for personal computers are implemented with Pascal language for interactive design of PCB's. -111-Key Words : Printed Circuit Board, Manual Design, User Interaction, Placement, Routing. -iv-