Transient modeling of diffusivity for monolithic catalyst by using pulse testing technique
  1. Tez No: 13206
  2. Yazar: ZAKİ KHEDR ZOARDB
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIK ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET MONOLÎT VE PELET TİPİ KATALİZÖRLERDE ZAMANA BA?LI DİFÜZİVÎTE MODELLEMESİ ZOAROB, Zaki Khedr Mühendislik Fakültesi Yüksek Lisans Tezi Kimya Mühendisimi Bölümü Tez Danışmanı : Doç. Dr. Işık Önal Prof. Dr. Canan Özgen Şubat 1 991, 1 45 Sayfa Monolit tip katalizörler kor di er i -t maddesinden yapılan bir petek şeklindedir ve katalizör maddesi petek kanallarının iç yüzeyi üzerine çok ince bir tabaka halinde sıvanmıştır. Bu katalizörler kendine mahsus özellikleri nedeniyle otomotiv endüstrisinde olduğu kadar petrol ve kimya endüstrisinde de dikkat çekmektedir. IVBu çalışmada, zamana bağlı vuru difüzivite ölçümleri hem monolit, reaktörlerde ve hemde tek -petekli tip reaktörlerde yapılmıştır. Sakınım denklemleri her iki reaktör için de formüle edilmiştir. Çözümler difüzivi tenin tek bilinmeyen parametre olduğu frekans bölgesinde bulunmuştur. Flexible Tolerance CFLEXIPLEXH. Optimizasyon metodu model çözümleri ile deneysel verilerin çakı ştırılması nda başarı ile kullanılmıştır. Monolit ve pelet tipi reaktörlerde değişik tip katalizörler için difüzivitel er elde edilmiştir. Anahtar sözcükler : Monolit tip katalizör, Difüzivite Vuru Test Teknikniği Bilim Kodu : 603.02.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRANSIENT MODELING OF DIFFUSIVITY FOR MONOLITHIC CATALYST BY USING PULSE TESTING TECHNIQUE ZOAROB, Zaki Khedr Faculty of Engineering M. S. in Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. İşık Önal Co-supervisor: Prof. Dr. Canan Özgan February 1991,193 pages A monoBthic catalyst consists of a honeycomb structure made of cordierite and the catalyst material is deposited as a very thin layer on the surface of the channels of the honeycomb. Due to the unique features of monoliths, they have become of interest in petroleum and chemical industry as well as in automotive industry. In this study, transient pulse diffusivity measurements are carried out both in monolithic reactor and in a single pellet string reactor (SPSR). Conservation equations are formulated for these two types of reactors. Solutions are found in frequency domain where XIdiffusivity is an unknown parameter. Flexible Tolerance optimization method is used successfully to match the model - solutions with experimental data. Diffusivities of various types of catalysts are obtained in both pellet and monolithic type reactor. Key words : Monolithic catalyst, Effective Diffusivity Pulse Testing Technique Science Code : 603.02.01 111