Defisit şizofrenide frontal ve temporal lob proton manyetik rezonans spektroskopi bulgularının değerlendirilmesi
- Tez No: 132065
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada DSM-IV ölçütleriyle tanı konan ve Eksiklik Sendromu Çizelgesi ile defisit-nondefisit alt gruplara ayrılan şizofreni olguları ile sağlıklı kontrol grubunun sosyodemografik, klinik özellikleri ve sol frontal-temporal lob 1H-MRS bulgularının araştırılması amaçlanmıştır. Hastalara, demografik ve klinik özelliklerini belirleyen yarı yapılandırılmış görüşme formu, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I), Klinik Global İzlenimler Ölçeği (CGI), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (SAPS), Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (SANS), Hamilton Depresyon Ölçeği, Eksiklik Sendromu Çizelgesi (ESÇ) ve 1H-MRS prosedürü uygulanmış, çalışma kriterlerine uyan 13 defisit, 14 nondefisit, 10 sağlıklı kontrol grubundan oluşan 37 olgu incelenmiştir. Defisit grupta, nondefisit gruba göre toplam SANS puanları yüksek, SAPS puanları düşük bulunmuş, nondefisit grupta BPRS puanlarının yüksek olduğu saptanmıştır. Defisit grupta frontal lob NAA düzeyleri, nondefisit ve kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur. Frontal lob kolin değerleri, defisit ve nondefisit grupta kontrol grubuna göre düşük bulunmuş, defisit ve nondefisit gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Bunun yanında defisit ve nondefisit gruplarda, SANS puanları ile NAA düzeyleri arasında negatif bir ilişki bulunması, frontal lob NAA değerleri ile negatif semptomlar arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Temporal lob NAA/Cr değerleri, defisit ve nondefisit grupta kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur. Nondefisit grupta temporal lob kreatin değerleri, kontrol grubuna göre yüksek bulunmuş, defisit ve nondefisit gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. 51Bulgular, şizofreni olgularının sol frontal ve temporal lob nöron yapısında bozukluk olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sol frontal lobtaki 1H-MRS bulguları defisit grupta, nondefisit gruba göre nöropatolojinin daha belirgin olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, şizofrenide nörogelişimsel kuramı savunanları desteklemektedir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate sociodemographic and clinical properties and left frontal-temporal lobe 1H-MRS findings of healthy control group and cases of schizophrenia diagnosed via DSM-IV measures and subgrouped with The Schedule for the Deficit Syndrome (as being deficit or nondeficit). For patients, a semi-structured interview form addressing the demographic and clinical characteristics, Structured Clinical Interview for DSM-IV, Clinical Version, SCID-I, Clinical Global Impressions Scale (CGI), Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), Scale for the Assessment of Positive Symptoms (SAPS), Scale for the Assessment of Negative Symptoms (SANS), Hamilton Depression Scale, The Schedule for the Deficit Syndrome and 1H-MRS procedure were applied and 37 subjects (13 deficit, 14 non-deficit and 10 healthy control group) meeting working criteria were investigated. For deficit group, SANS values were higher and SAPS values were lower compared to nondeficit group. BPRS values of nondeficit group were higher. For deficit group NAA levels of frontal lobe was lower compared to nondeficit and control group. Frontal lobe choline values were found lower in deficit and nondeficit groups compared to control group. There was no significant difference between deficit and nondeficit groups. Besides, in deficit and nondeficit groups the negative correlation between SANS values and NAA levels showed that there was a relationship between NAA levels in the frontal lobe and negative symptoms. In deficit and nondeficit groups, NAA/Cr values of temporal lobe were lower compared to control group. In nondeficit group, temporal lobe creatine values were higher compared to control group and no significant difference was found between deficit and non-deficit groups. 53Findings show that, cases of schizophrenia have disorders in left frontal and temporal lobe neuron structure. In addition, 1H-MRS findings in left frontal lobe show that, in deficit group, neuropathology is more evident than that of the nondeficit group. These results support the neurodevelopmental theory. 54